Notowania

polska
23.11.2009 19:31

Polski kandydat na mistrza świata w Scrabble po angielsku

Ze znajomością ponad 15 tys. angielskich słów mieszkaniec podpoznańskiego Swarzędza ma nadzieję zostać mistrzem świata gry w Scrabble. W poniedziałek wyleciał z Poznania do Malezji na mistrzostwa świata w tej grze.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ze znajomością ponad 15 tys. angielskich słów mieszkaniec podpoznańskiego Swarzędza ma nadzieję zostać mistrzem świata gry w Scrabble. W poniedziałek wyleciał z Poznania do Malezji na mistrzostwa świata w tej grze.

Bartosz Pięta gra w Scrabble od przeszło dwudziestu lat, w ciągu ostatnich dwóch lat wielogodzinnych ćwiczeń przyswoił sobie blisko 15 tys. nowych wyrazów.

26 listopada w Malezji rozpoczną się Mistrzostwa Świata w Scrabble po angielsku. Pięta jest jednym z trzech kandydatów na mistrza z regionu Europy Środkowej. Rozegra 24 pojedynki m.in. z rodowitymi Anglikami, Kanadyjczykami i Amerykanami.

"Grę poznałem, gdy miałem osiem lat, zacząłem grać razem z mamą. Wczesne rozpoczęcie grania pozwoliło mi m.in. zdobyć w szkole tytuł mistrza ortografii. Przez jakiś czas grałem po polsku jednak stwierdziłem, że angielskie Scrabble to jest to, czym chciałbym się zajmować" - powiedział PAP na poznańskim lotnisku Bartosz Pięta.

Jak stwierdził, języki obce zawsze były jego pasją, czego potwierdzeniem było ukończenie lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2007 roku wystartował w mistrzostwach Polski zajmując trzecie miejsce.

"Wygrana nie zależy wyłącznie od znajomości słów. Gra wymaga również analitycznego myślenia oraz doboru odpowiedniej strategii" - powiedział Pięta.

Do tegorocznych mistrzostw świata przygotowywał się od dwóch lat, co najmniej dwie godziny dziennie spędzał na uczeniu się nowych słówek i powtarzaniu już znanych.

Uznaje się, że wynalazcą Scrabble był w 1933 roku bezrobotny amerykański architekt Alfred Butts. Do tej pory na całym świecie sprzedano ponad 100 milionów kompletów do gry.

Pierwsze mistrzostwa świata w Scrabble odbyły się w 1991 roku w Londynie. W każdych mistrzostwach uczestniczą gracze z ponad trzydziestu krajów. Zawody w Malezji zakończą się 29 listopada. Jeżeli Bartosz Pięta zdobędzie miejsce w połowie stawki (około 60 miejsca), na następne mistrzostwa będą mogły pojechać z Polski dwie osoby. (PAP)

rpo/ abe/ jra/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz