Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polski plakat "I love Europe" wciąż w czołówce

0
Podziel się

W nocy z niedzieli na poniedziałek okaże się, czy praca Marii Mileńko,
studentki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu wygra w konkursie na plakat promujący Dzień Europy
2010. Zwycięzcę wyłonią internauci. Mileńko zdradziła PAP, że konkurs już przyniósł jej popularność
wśród pracodawców. "Bez tego konkursu trudno by mi się było pokazać" - powiedziała PAP.

bEhWRZrF

*W nocy z niedzieli na poniedziałek okaże się, czy praca Marii Mileńko, studentki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu wygra w konkursie na plakat promujący Dzień Europy 2010. Zwycięzcę wyłonią internauci. Mileńko zdradziła PAP, że konkurs już przyniósł jej popularność wśród pracodawców. "Bez tego konkursu trudno by mi się było pokazać" - powiedziała PAP. *

Oficjalny plakat Dnia Europy 2010 jest wybierany spośród prac walczących w konkursie "I love Europe". Głosowanie potrwa do 31 stycznia. Jest prowadzone za pośrednictwem strony internetowej konkursu www.designeurope2010.eu.

Pochodząca ze Świnoujścia polska artystka cały czas prowadzi, zdecydowanie wyprzedzając następną uczestniczącą w finale pracę. Internauci mogą głosować na dziewięć prac autorów pochodzących m.in. z Portugalii, Niemiec i Francji.

bEhWRZrH

Na swoim plakacie Mileńko umieściła na czarnym tle szklankę do drinków, do której "wsypała" kolorowe litery składające się na słowo "Europe". Dodała do nich różowe serce. Napis pod szklanką, w języku angielskim, brzmi: "My favourite Mix. People. Places. Cultures", czyli: "Mój ulubiony mix. Ludzie. Miejsca. Kultury".

"Organizatorzy napisali, żeby zastanowić, co nam się najbardziej podoba w Europie. Chciałam pokazać, że podoba mi się ta mieszanka różnych osobowości, miejsc i kultur i zastanawiałam się, za pomocą czego można to pokazać. Wtedy przyszedł mi do głowy taki smakowity koktajl. Plakaty z mapami i flagami już były, ja próbowałam znaleźć coś nietypowego" - powiedziała PAP Mileńko.

Jak dodała, mimo korzystnych wyników, cały czas z pewnym niepokojem śledzi punktację na stronie internetowej.

"Mimo wszystko cały czas sprawdzam, bo są to jakieś nerwy. Nie wiadomo, czy ktoś inny nie zrobi jakiejś akcji z głosowaniem, ale na szczęście na razie niczego takiego nie widać" - powiedziała.

bEhWRZrN

Maria Mileńko zdradziła, że już w trakcie trwania konkursu na plakat otrzymała wiele propozycji i zamówień.

"Mam zaprojektować logo, okładkę do płyty i plakat. Będę również brała udział w projektowaniu gry. Ludzie się odzywają i to jest chyba najlepsze z tego konkursu, bo bez niego trudno by mi się było pokazać. Dzięki niemu pojawiły się inne propozycje" - powiedziała.

Konkurs pod hasłem "I love Europe" ("Kocham Europę") odbywa się pod nadzorem Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji Multimedialnej Komisji Europejskiej.

Dzień Europy jest obchodzony corocznie, od 1964 r., w maju. 5 maja 1949 r. - ustanowiona została Rada Europy. Dzień Europy 2010 będzie obchodzony 9 maja.

bEhWRZrO

Elementem obchodów ma być stworzenie oficjalnego plakatu, a następnie rozpowszechnienie go we wszystkich krajach Unii Europejskiej, z napisami przetłumaczonymi na lokalne języki. Autor zwycięskiej pracy otrzyma nagrodę w wysokości 2 tys. euro.

Konkurs "I love Europe" był adresowany do młodych ludzi interesujących się grafiką. Jego uczestnicy musieli być mieszkańcami Unii Europejskiej, urodzonymi po 1985 r. Wykorzystując dowolnie wybraną technikę, mieli za zadanie stworzyć plakat odzwierciedlający temat konkursu, czyli "miłość do Europy".

Spośród zgłoszonych prac, których było ok. 1700, wstępnej selekcji - przed "wystawieniem" plakatów do głosowania internautów - dokonało specjalne jury pod przewodnictwem dyrektora ds. komunikacji multimedialnej w Komisji Europejskiej, Szwedki Ylvy Tiveus.

Oprócz oryginalności i jakości artystycznej pracy, jurorzy zwracali uwagę na przekaz plakatu - na to, czy jest on zrozumiały i atrakcyjny dla mieszkańców innych krajów UE.

bEhWRZrP

W 2006 roku projekt innego studenta poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych wygrał konkurs na pracę graficzną zorganizowany prze Komisję Europejską. Projekt autorstwa Szymona Skrzypczaka zatytułowany "Together" został wybrany spośród ponad 1700 prac biorących udział w konkursie, ogłoszonym z okazji pięćdziesiątej rocznicy podpisania Traktatu Rzymskiego w 1957 roku.

Konkurs był skierowany do studentów sztuk plastycznych i wzornictwa z 25 krajów Unii Europejskiej oraz Rumunii i Bułgarii. Zwycięskie logo służyło jako oficjalny symbol w trakcie wszystkich imprez organizowanych przez unijne instytucje, związanych z rocznicą podpisania Traktatu Rzymskiego. (PAP)

rpo/ bk/

bEhWRZsi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)