Notowania

stosunki polska-litwa
19.04.2011 12:37

Polskie Hitlerjugend? Wilno się odcina

Litewski rząd i premier Andrius Kubilius kategorycznie potępiają wszelkie przejawy podżegania do niezgody narodowej i nie będą tolerować szowinizmu i radykalnego nacjonalizmu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bokstaz/Dreamstime)

Litewski rząd i premier Andrius Kubilius kategorycznie potępiają wszelkie przejawy podżegania do niezgody narodowej i nie będą tolerować szowinizmu i radykalnego nacjonalizmu - czytamy w komunikacie szefa kancelarii rządu Deividas Matulionisa.

Komunikat ten został wydany w reakcji na wypowiedzi, jakie padły z ust litewskich pedagogów na temat polskich dzieci na Litwie.

Polskie przedszkola _ wychowują Hitlerjugend _, a polskie szkoły są _ wylęgarnią piątej kolumny _ - tak w ubiegłym tygodniu w czasie spotkania z litewskimi posłami i przedstawicielami litewskiego wychodźstwa wypowiedzieli się były dyrektor litewskiego gimnazjum w Ejszyszkach Vytautas Dailydka oraz nauczyciel historii w litewskim gimnazjum w Solecznikach Arturas Andriuszaitis.

_ - Potępiamy wszelkie wypowiedzi przedstawicieli dowolnych społeczności, które podżegają do niezgody narodowej. Nastroje szowinistyczne, radykalno-nacjonalistyczne na Litwie nie są i nie będą tolerowane, gdyż kształtują one wrogość, oddalają możliwości budowania zgody _ - czytamy w komunikacie szefa kancelarii litewskiego rządu.

Zaznacza się w nim, że _ jesteśmy i będziemy wielojęzycznym państwem demokratycznym, w którym prawa i obowiązki obywateli wszystkich narodowości są jednakowo szanowane i bronione _.

Posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Michał Mackiewicz i Leonard Talmont w sprawie podżegania do nienawiści i waśni narodowościowych złożyli w piątek wniosek do Prokuratury Generalnej Litwy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t115965.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/warszawa;walczy;o;polskie;szkoly;na;litwie,47,0,801327.html) Warszawa walczy o polskie szkoły na Litwie Demonstranci zaapelowali do prezydent Litwy, by nie podpisywała nowelizacji ustawy oświatowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t79477.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polakom;na;litwie;potrzebne;tez;pieniadze,24,0,799768.html) Polakom na Litwie potrzebne też pieniądze Marszałek Senatu komentuje niekorzystną dla Polski decyzję litewskiego rządu.
Tagi: stosunki polska-litwa, litwa, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz