Notowania

wiadomości
01.12.2011 18:05

Polskie LNG: będzie kontrola zatrudnienia na budowie gazoportu

Polskie LNG, inwestor budowanego w Świnoujściu gazoportu, skontroluje zatrudnienie przez wykonawcę projektu pracowników na budowie i wypłaty wynagrodzeń dla nich. To efekt m.in. doniesień medialnych, że w powstającym terminalu pracują na czarno pracownicy, którzy nie otrzymują wypłaty.

Podziel się
Dodaj komentarz

Polskie LNG, inwestor budowanego w Świnoujściu gazoportu, skontroluje zatrudnienie przez wykonawcę projektu pracowników na budowie i wypłaty wynagrodzeń dla nich. To efekt m.in. doniesień medialnych, że w powstającym terminalu pracują na czarno pracownicy, którzy nie otrzymują wypłaty.

Władze spółki Polskie LNG wniosły o "przeprowadzenie kontroli płatności wykonawcy na rzecz podmiotów i osób fizycznych wykonujących prace na terenie inwestycji i przedstawienie spółce wyników tej kontroli" - napisano w oświadczeniu przesłanym mediom przez Polskie LNG w czwartek.

Spółka oficjalnie zwróciła się do wykonawcy, czyli konsorcjum Saipem-Techint-PBG, z żądaniem wyjaśnienia w tej sprawie - podkreślono.

Polskie LNG przypomniało, że konsorcjum ponosi odpowiedzialność za realizację inwestycji zgodnie z obowiązującym prawem.

Władze spółki zażądały także od wykonawcy "doprowadzenia do całkowitego zaniechania naruszeń, jeśli takowe miały miejsce" i wprowadzenia takich procedur, które zapobiegałyby powstawaniu w przyszłości podobnych sytuacji.

Sprawa ma być wkrótce wyjaśniona - zaznaczono.

Lokalne media donosiły, że kilkudziesięciu pracowników zatrudnionych przy budowie przez jednego z podwykonawców terminala LNG w Świnoujściu nie otrzymało na czas wypłaty. Mężczyźni mieli skarżyć się, że mimo obietnic, nie podpisano z nimi umów o pracę.

Również lokalne media zwróciły uwagę na rysy, które miały się pojawić na ścianie jednego z dwóch wybudowanych betonowych cylindrycznych zbiorników.

Ściany tych zbiorników, których budowa obecnie została zakończona, mają stanowić zewnętrzną osłonę dla przyszłych stalowych zbiorników właściwych, które będą magazynować ok. 300 tys. m sześciennych gazu. Betonowe ściany przyszłych zbiorników zewnętrznych mają kształt cylindrów o średnicy 80 m i 40 m wysokości. W środę zakończono betonowanie ścian drugiego z nich.

Dyrektor nadzoru inwestorskiego Ryszard Dubno, reprezentujący brytyjską firmę Atkins Ltd, która pełni nadzór nad inwestycją poinformował media, że rysa nie jest uszkodzeniem ściany żelbetowej zbiornika. "Powstanie jej było przewidziane i jest wynikiem przerwy technologicznej, podczas której zamontowano wewnętrzny stalowy element obwodowy. Zgodnie z przyjętą technologią w następnym etapie robót rysa zostanie zlikwidowana. Jednocześnie informujemy, że wykonane ściany żelbetowe są konstrukcją nośną i zabezpieczającą dla właściwego wewnętrznego stalowego zbiornika na gaz płynny. Wszystkie czynności zostały wykonane zgodnie z uzgodnioną technologią i pod właściwym nadzorem" - napisał w przesłanym oświadczeniu.

Jak powiedział PAP wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego w Szczecinie Ryszard Kabak, póki trwa budowa, nadzór nad nią sprawuje inwestor, który ma obowiązek zatrudniać inspektora nadzoru inwestorskiego. Po zakończeniu budowy następuje jej odbiór, przed decyzją o przekazaniu do użytkowania, i wtedy inspekcja nadzoru budowlanego sprawdza ją od strony formalno-prawnej. Zawsze odbywa się to na miejscu budowy - podkreślił. Kabak dodał, że kilkanaście dni temu odwiedził budowę gazoportu i nie dopatrzył się niczego niepokojącego.

Terminal LNG w Świnoujściu, którego częścią będą dwa zbiorniki o pojemności 160 tys. m sześc. każdy, ma ruszyć 30 czerwca 2014 r. i pozwalać na sprowadzanie do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m sześc. rocznie. Gazoport - którego częścią będzie terminal - będzie w stanie obsłużyć statki o pojemności od 50 tys. do 216 tys. m sześc. gazu. (PAP)

epr/ je/ mhr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz