Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polskie Radio w europejskiej czołówce koncertowej

0
Podziel się:

Oferta muzyczna Polskiego Radia jest jedną z najbogatszych wśród
europejskich radiofonii publicznych. Według statystyk Europejskiej Unii Nadawców (EBU), w 2009 r.
Polskie Radio zaoferowało do wymiany międzynarodowej 193 koncerty. Wszystkie zarejestrowała lub
transmitowała radiowa Dwójka.

Oferta muzyczna Polskiego Radia jest jedną z najbogatszych wśród europejskich radiofonii publicznych. Według statystyk Europejskiej Unii Nadawców (EBU), w 2009 r. Polskie Radio zaoferowało do wymiany międzynarodowej 193 koncerty. Wszystkie zarejestrowała lub transmitowała radiowa Dwójka.

Według danych Departamentu Radiowego EBU (podawanych przez Polskie Radio), 193 koncerty, które zaoferował polski nadawca w 2009 r., to o 111 więcej niż w 2008 roku.

"Z tak bogatą ofertą Polskie Radio znalazło się na trzecim miejscu wśród 88 publicznych organizacji radiowych zrzeszonych i stowarzyszonych z EBU" - podało we wtorek Polskie Radio.

Spółka podkreśla przy tym, że liczba zamówień na nasze produkcje była jeszcze większa. "Polskie Radio otrzymało ich 1035, zajmując siódme miejsce w statystyce - tuż za tak zamożnymi i silnymi pod względem artystycznym radiofoniami jak BBC, Radio Francuskie czy Radio Północnoniemieckie w Hamburgu" - podkreśla PR.

Wśród 193 koncertów, zaoferowanych w międzynarodowej wymianie, były zarówno koncerty Polskiej Orkiestry Radiowej i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, jak i transmisje z festiwali, w których Polskie Radio uczestniczyło jako partner albo współorganizator. "Były to m.in. Misteria Paschalia, Sacrum Profanum, Festiwal Beethovenowski, Warszawska Jesień, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju" - powiedziała we wtorek PAP dyrektor Dwójki Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.

"Właściwie wszystkie ważne, polskie imprezy, dzięki nam, mogły się przedostać do innych krajów" - dodała.

Szefowa Dwójki nie jest jednak w stanie zapewnić, że radio będzie w stanie zarejestrować podobną liczbę wydarzeń w 2010 r.

Według prognoz KRRiT, w 2010 r. Polskie Radio, którego główne źródło przychodów stanowią wpływy z abonamentu, ma uzyskać z tej opłaty między 100 a 130 mln zł, co oznacza spadek wpływów do poziomu jednej trzeciej tego, czym spółka dysponowała w 2009 r. Jak informował prezes PR Jarosław Hasiński, takie środki wystarczą jedynie na "pokrycie stałych kosztów administrowania infrastrukturą spółki, emisję i rozsył sygnału radiowego oraz tworzenie prostych audycji radiowych". Dlatego radio zapowiada "drastyczne cięcia w wydatkach", w tym m.in. zwolnienia pracowników.

"Rokowania do najlepszych się nie zaliczają, ale ubiegły rok także był dla nas bardzo trudny. Mam nadzieję, że w tym roku pomysłowość również mnie nie opuści, ale czy to się zakończy sukcesem, zagwarantować nie mogę" - powiedziała szefowa Dwójki.

Na początku stycznia finansowe wsparcie dla Polskiego Radia zadeklarował minister kultury. Jej warunkiem miało być utrzymanie w strukturach radia zespołów artystycznych. Radio miałoby dostać 5 mln zł. Jak mówił PAP w styczniu prezes Polskiego Radia, 2 mln z tej kwoty miałyby być bezpośrednio przeznaczone dla Programu II.

W ramach wymiany europejskiej w 2009 r. radiowa Dwójka nadała ponad 900 retransmisji i transmisji najważniejszych światowych wydarzeń muzycznych. (PAP)

js/ itm/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)