Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polskie rody magnackie na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

0
Podziel się:

Życie codzienne i oficjalne Lubomirskich, Sanguszków, Sobieskich, Potockich
ilustrują ich portrety, widoki siedzib, herby, pamiętniki, korespondencja, starodruki i rzemiosło
artystyczne - na wystawie zebrano ponad 300 unikatowych często eksponatów.

Życie codzienne i oficjalne Lubomirskich, Sanguszków, Sobieskich, Potockich ilustrują ich portrety, widoki siedzib, herby, pamiętniki, korespondencja, starodruki i rzemiosło artystyczne - na wystawie zebrano ponad 300 unikatowych często eksponatów.

"Tak pełnej wystawy dotyczącej magnaterii w Szczecinie jeszcze nie było" - poinformowała we wtorek PAP kurator wystawy Barbara Igielska. Jak wyjaśniła,zamysłem twórców ekspozycji było pokazanie magnaterii z jej blaskami i cieniami, stąd obecność postaci zarówno zasłużonych dla historii Polski, jak i tych o niezbyt chlubnej przeszłości, jak np. uważany za zdrajcę współtwórca Konfederacji Targowickiej Szczęsny Potocki.

Ekspozycję zaaranżowano tworząc prawie teatralną scenografię. Eksponaty prezentowane są w zaaranżowanych wnętrzach komnat, wśród mebli z epoki i gobelinów.

Można zobaczyć m.in. bezcenne, spisane na pergaminie przywileje, które na co dzień nie są publicznie pokazywane. Wśród eksponatów jest pochodzący z 1665 r. przywilej króla˙Jana Kazimierza dany Janowi Sobieskiemu na stanowisko marszałka Wielkiego Xięstwa Litewskiego. Kolejny to przywilej króla Zygmunta Augusta, który jako oprawę posagową oddaje w dożywotnie władanie małżonce Barbarze, córce księcia Jerzego Radziwiłła, zamek Kowno z miastem i dworem kuszyckim oraz liczne inne dobra.

Poza oficjalnymi dokumentami są prywatne zapiski magnatów, m.in. książka wydatków domowych Anny Potockiej, spis rzeczy zabieranych na wyprawę przez księżniczkę Konstancję Poniatowską oraz pamiętniki (np. Szczęsnego Potockiego) i listy.

Na wystawie zaprezentowano dzieła Marcelego Bacciarelliego, Giuseppe Giacomo Battiga, Józefa Grassi, Marcelego Krajewskiego, Napoleona Ordy, Johna Fabera Młodszego, Wincentego Kasprzyckiego, Józefa Męciny-Krzesza, a także wielu nieznanych autorów począwszy od XVI wieku.

Obiektów na wystawę użyczyły: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze,˙Muzeum-Zamek w Łańcucie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum-Pałac w Wilanowie, Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, Biblioteka Jagiellońska, Biblioteka Narodowa w Warszawie.

Wystawę można oglądać od 1 lipca do końca sierpnia. "Przygotowywaliśmy ją również z myślą o turystach, którzy odwiedzą Szczecin w czasie wakacji" - powiedziała Igielska.(PAP)

szt/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)