Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polsko-hiszpańskie rozmowy o współpracy dwustronnej, w UE i w NATO

0
Podziel się:

#
dochodzą szczegóły oświadczenia
#

# dochodzą szczegóły oświadczenia #

26.09. Madryt (PAP) - Dwustronna współpraca wojskowa, wspólne stanowisko w sprawie polityki bezpieczeństwa i obrony UE oraz współpracy w NATO - to tematy czwartkowej wizyty ministra obrony Tomasza Siemoniaka w Hiszpanii i oświadczenia podpisanego z ministrem Pedrem Morenesem Eulate.

"Oświadczenie podkreśla bliską współpracę wojskową naszych państw szczególnie w kontekście zbliżających się wydarzeń - posiedzenia Rady Europejskiej w grudniu, poświęconego po pięciu latach Wspólnej polityce bezpieczeństwa i obrony" - powiedział Siemoniak. "Widzę po ubiegłorocznym spotkaniu Weimar plus, z udziałem Włoch i Hiszpanii, i po styczniowej wizycie ministra obrony Hiszpanii w Polsce, że zbieżność poglądów jest naprawdę duża" - dodał szef MON.

Jak powiedział, oświadczenie ma "wyraźnie wskazać kierunki, w jakich powinna iść Unia Europejska, i wyrazić pewne oczekiwania związane ze spotkaniem ministrów obrony NATO, które odbędzie się za miesiąc w Brukseli".

Siemoniak podkreślił, że "dobrze rozwija się też współpraca dwustronna", a w wizycie towarzyszy mu dowódca Sił Powietrznych generał broni Lech Majewski. Przypomniał, że w Hiszpanii szkolą się polscy piloci myśliwscy. "Ten element buduje więzi dwustronne" - zaznaczył.

"Będziemy też rozmawiali o europejskim przemyśle obronnym" - zapowiedział przed spotkaniem Siemoniak. Przypomniał, że Polska jest największym użytkownikiem skonstruowanego w Hiszpanii samolotu transportowego C295, produkowanego przez Airbus Military (dawniej CASA), właściciela PZL Okęcie. "Polskę i Hiszpanię łączy wspólna chęć obrony interesów krajów średniej wielkości, tak aby największe kraje, z najpotężniejszym przemysłem obronnym nie zmiotły tej średniej konkurencji" - powiedział minister.

W oświadczeniu ministrowie "przyjmują z zadowoleniem znakomity stan stosunków w dziedzinie obronności między obu krajami". "Obydwa kraje reprezentują te same stanowiska w odniesieniu do bezpieczeństwa europejskiego i obronności oraz wspierają koncepcję skutecznej Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony jako ważnego czynnika przyczyniającego się do globalnego pokoju i bezpieczeństwa" - głosi oświadczenie.

Podkreśla także jednakowe stanowisko w ramach inicjatywy Weimar plus. "Z tego względu, a także z powodu licznych podobieństw między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Hiszpanii, zamierzamy rozwijać dialog na różnych szczeblach w celu wypracowania stanowisk i działań, które przyczynią się do zwiększenia naszego wpływu na Wspólną Politykę Bezpieczeństwa i Obrony i dziedziny NATO, jak również do wzmocnienia współpracy wojskowej i przemysłów obronnych oraz we wszystkich obszarach, w których nasze interesy są zbieżne" - napisali ministrowie.

Ministrowie uznali za konieczne "zwiększenie efektywności istniejących narzędzi i mechanizmów" WPBiO. "Stoimy na stanowisku, że skuteczność WPBiO wymaga od UE bliskiej współpracy z partnerami zewnętrznymi, w szczególności z ONZ i NATO, ale także z południowymi i wschodnimi sąsiadami UE" - uznali ministrowie.

Wskazali też, że "rozwój wspólnej Strategii Bezpieczeństwa Morskiego UE przyczyniłby się do skutecznego zwiększenia zdolności Unii do zapewnienia bezpieczeństwa zarówno na odległych akwenach, jak i na wodach przybrzeżnych".

Podkreślili, że obydwa kraje zainteresowane inicjatywami w zakresie cyberobrony, rozpoznania i łączności z przestrzeni kosmicznej, obrony przeciwlotniczej oraz wykorzystania systemów bezzałogowych statków powietrznych. Polska i Hiszpania "są przekonane, że baza przemysłowa europejskiej obronności powinna pozostawać w centrum zainteresowania ze względu na swój silny związek z WPBiO".

Oświadczenie wyraża też "zaniepokojenie sytuacją bezpieczeństwa i aktami terroryzmu w Afryce Północnej, rejonie Sahelu i na Bliskim Wschodzie" i przekonanie, że problemy bezpieczeństwa wymagają globalnych rozwiązań.

Ministrowie podkreślili też współpracę przy rozwijaniu koncepcji NATO "Smart Defence", zakładającej działania przy wspólnych projektach. "Dowodzimy także naszej solidarności i wysokiego poziomu zaangażowania we wspólne bezpieczeństwo poprzez dążenie do uzyskania sojuszniczych zdolności w zakresie obrony przeciwrakietowej, będącej w stanie skutecznie obronić ludność i terytorium Europy" - głosi oświadczenie.

Jako wyraz wsparcia dla inicjatywy sił połączonych NATO, ministrowie wskazali, że oba kraj będą gospodarzami sojuszniczych ćwiczeń - Polska ćwiczeń "Steadfast Jazz" w listopadzie tego roku, a Hiszpania ćwiczeń "Trident Juncture" w 2015 roku. Oba kraje deklarują, że są gotowe w ramach NATO "do zapewnienia skutecznej pomocy szkoleniowej i doradczej" afgańskim siłom także po roku 2014, a "działania te zostaną przeprowadzone zgodnie z warunkami uzgodnionymi przez Radę Północnoatlantycką".

Z Madrytu Jakub Borowski (PAP)

brw/ ap/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)