Notowania

ofiary
24.10.2010 09:12

Pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej gotowy 28 października

Centralna część pomnika ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej na stołecznych Wojskowych Powązkach powinna być gotowa 28 października - zapowiedział w rozmowie z PAP autor projektu monumentu Marek Moderau.

Podziel się
Dodaj komentarz

Centralna część pomnika ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej na stołecznych Wojskowych Powązkach powinna być gotowa 28 października - zapowiedział w rozmowie z PAP autor projektu monumentu Marek Moderau.

"Sądzę, że na 28 października centralna część pomnika ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej powinna być gotowa. Mniej niż połowa nagrobków indywidualnych powinna zostać ukończona przed 1 listopada, wszystkie natomiast będą prawdopodobnie wykonane do końca roku" - mówił Moderau.

Magdalena Rogozińska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych (MPUK), generalnego wykonawcy pomnika, przypomniała w rozmowie z PAP, że MPUK ma podpisaną umowę z Zarządem Cmentarzy Komunalnych, w myśl której pomnik ma być oddany do 29 października. "Natomiast uroczyste otwarcie monumentu jest przewidywane 10 listopada, kiedy minie 7 miesięcy od katastrofy. Początkowo planowano tę uroczystość na 1 listopada, jednak przeniesiono ją, jak sądzę z uwagi na liczbę odwiedzających w tym okresie cmentarze" - tłumaczyła Rogozińska.

Wedle jej słów, prace przy centralnej części pomnika są już na ukończeniu. "W weekend ma zostać zainstalowana część płyt z napisami. Powstała już konstrukcja główna z tych wielkich bloków, pozostało jeszcze wykończenie układania kostki na podłożu i umieszczenie nakrywy nad urną z prochami. Wykonanie nagrobków indywidualnych rodziny powierzały firmom kamieniarskim we własnym zakresie. Dziesięć z nich na prośbę bliskich ofiar wykonamy sami, zostaną prawdopodobnie oddane przed 1 listopada. Obecnie na ukończeniu są już nagrobki członków załogi, powstał już także m.in. nagrobek ministra Aleksandra Szczygły" - powiedziała szefowa MPUK.

Pomnik upamiętniający 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem ma formę bloku białego granitu przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części, umieszczonego na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu.

Monument jest budowany u wylotu Alei Profesorskiej na Wojskowych Powązkach. Część głównej białej bryły jest umieszczona nad mogiłą, w której pochowane są spopielone szczątki 12 ofiar katastrofy. Na ścianach brył, które powstały w wyniku przełamania, umieszczono napis: "Pamięci 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10.04.2010" oraz listę ofiar.

Poszczególne nagrobki wchodzące w skład memoriału będą zrobione z czarnego granitu. Na każdej z 28 mogił (szczątki tylu ofiar smoleńskiej katastrofy pochowano we wspólnej kwaterze na wojskowych Powązkach) umieszczona będzie tablica z białego granitu.(PAP)

akn/ hes/ mow/

Tagi: ofiary, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz