Notowania

Pomnik tragicznie zmarłej pary prezydenckiej stanął w Radomiu

- On powinien łączyć, a nie dzielić - powiedział Jarosław Kaczyński, który osobiście odsłonił pomnik brata i bratowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mateusz Jagielski/East News)

Odsłonięcia dokonał Jarosław Kaczyński. - _ Mój brat udowodnił, że można w polityce działać dla dobra wspólnego _- mówił prezes PiS. W uroczystościach udział wzięli m.in. parlamentarzyści oraz rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej.

Uroczystości odbyły się w dniu urodzin Lecha i Jarosława Kaczyńskich. _ To jest ciężki dzień, zwłaszcza, że są to pierwsze urodziny brata, które obchodzę także bez mamy _ - powiedział dziennikarzom Jarosław Kaczyński.

Dodał, że jest zadowolony, iż w Radomiu stanął wspólny pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich. - _ Bratowa zawsze bardzo wspierała męża w trudnych momentach, nigdy nie narzekała, nie miała pretensji _ - wspominał prezes PiS.

Przy pomniku znajdują się tablice upamiętniające wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej, dlatego - jak powiedział Kaczyński - _ ten pomnik powinien łączyć, a nie dzielić _. Jarosław Kaczyński wyraził nadzieję, że także w innych miastach w Polsce będą powstawały pomniki upamiętniające jego brata.

Zobacz jak stawiano pomnik:

Prezes PiS stwierdził, że Maria i Lech Kaczyńscy zasłużyli na pomnik nie tylko dlatego, że zginęli 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Jak podkreślał, Lech Kaczyński _ udowodnił, że człowiek uczciwy, który chce działać dla dobra publicznego, może zajmować wysokie stanowiska, może dojść do urzędu prezydenta RP _. _ To nie jest tak, jak twierdzą niektórzy, że polityka musi być niemoralna i zła. Lech Kaczyński udowodnił, że można działać pro publico bono, że może w życiu publicznym RP uczestniczyć ktoś, kto nie ma do ukrycia nic ze swojej przeszłości _ - powiedział o zmarłym bracie Jarosław Kaczyński.

Szef PiS podkreślał, że Lech Kaczyński _ potrafił walczyć z potężnym frontem zła _. _ Gdyby nie ta śmierć, to jestem przekonany, że w tej walce by zwyciężył. My musimy podjąć tę walkę, musimy ją doprowadzić do zwycięstwa _ - stwierdził. Dodał, że _ w Radomiu kiedyś zaczęła się droga do polskiej wolności i niepodległości _. - _ Dziś zaczynamy drogę w tym samym kierunku, ku ostatecznemu zwycięstwu _ - mówił Jarosław Kaczyński.

W trakcie uroczystości, na które tłumnie przybyli mieszkańcy Radomia, padał ulewny deszcz. Organizatorzy szczególnie serdecznie dziękowali za obecność licznie przybyłym środowiskom _ Gazety Polskiej _ i widzom telewizji Trwam. Tłumy skandowały: _ Jarosław, Jarosław _ oraz _ Tu jest Polska, a nie Moskwa _.

Przed odsłonięciem pomnika odprawiono mszę w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w klasztorze o. Bernardynów, w pobliżu którego stanął pomnik pary prezydenckiej. We mszy uczestniczyli m.in. metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga i ordynariusz radomski bp. Henryka Tomasika. Homilię wygłosił biskup pomocniczy łowicki Józef Zawitkowski.

_ - Rad dom bym Ci tu zbudował, panie prezydencie _ - zwracał się do zmarłego Lecha Kaczyńskiego bp Zawitkowski. Potem zaapelował do mieszkańców: - _ Pamiętajcie o Smoleńsku, lecieliśmy po to, aby światu powiedzieć o Katyniu, o Miednoje, o Starobielsku, aby odsłonić światu prawdę o śmiertelnym kłamstwie i staliśmy się ofiarą, a teraz kaci nas sądzą _.

_ - To nie mgła, to nie nawigacja, to nie brzoza. Wyście wcześniej nas zabili. 'Odstrzelimy ich, kaczorów', mówiliście, 'kartoflane nosy' mówiliście na nas. Ziemia smoleńska będzie pamiętać i będzie wyrzutem sumienia. Przekopaliście, przesialiście i przekłamaliście wszystko, ale połamane skrzydła pamiętają _ - mówił w homilii bp Zawitkowski.

Na placu przed klasztorem pojawili się także zwolennicy Ruchu Palikota z transparentem: _ Elity polityki - precz z Sejmu i pomników - Wszyscy! _.

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich stanął przy głównej ulicy Radomia, Żeromskiego, w pobliżu gmachu I LO im. M. Kopernika i klasztoru Ojców Bernardynów. Ma około 2,5 metra wysokości. Po boku pomnika umieszczono dwie tablice z nazwiskami upamiętniającymi wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej.

Autorem rzeźby jest Andrzej Renes. Pomnik powstał z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego w Radomiu pod przewodnictwem posła PiS Marka Suskiego. Budowa pomnika kosztowała 230 tys. zł. Od roku w Radomiu prowadzona była społeczna zbiórka pieniędzy na ten cel.

W Radomiu została otwarta także ekspozycja plenerowa _ Warto być Polakiem _ poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu. Na wystawie zaprezentowano również sylwetki trzech pochodzących z regionu radomskiego ofiar katastrofy smoleńskiej: funkcjonariusza BOR-u kpt. Pawła Janeczka, nawigatora tupolewa kpt. Artura Ziętka i technika pokładowego ppor. Andrzeja Michalaka.

Czytaj więcej w Money.pl
Kaczyński pomoże Rokicie. "Lubię dawać" Prezes PiS zadeklarował, że włączy się do zbiórki na rzecz Rokity. _ Mam w tej chwili, co prawda, niełatwą sytuację, ale mimo wszystko się włączę _.
Tego nie było od lat. PiS nokautuje Platformę Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzęń, partia Jarosława Kaczyńskiego jest liderem.
PiS chce krótszej kadencji kierownictwa partii Prezes PiS dodał, że kongres wyborczy i tak musiał się odbyć, a połączenie go z programowym przyczyni się do oszczędności.
Tagi: pomnik lecha i marii kaczyńskich, pis, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz