Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla chorych na raka w Polsce - koncert charytatywny Katie Melua

0
Podziel się:

Zwiększenie pomocy dla chorych na raka jest główną ideą koncertu
charytatywnego, który Katie Melua zagra 16 czerwca w Sali Kongresowej w Warszawie. Odbędzie się on
w tramach kampanii "Rak. To się leczy!" - poinformowano w środę na konferencji prasowej.

Zwiększenie pomocy dla chorych na raka jest główną ideą koncertu charytatywnego, który Katie Melua zagra 16 czerwca w Sali Kongresowej w Warszawie. Odbędzie się on w tramach kampanii "Rak. To się leczy!" - poinformowano w środę na konferencji prasowej.

Jacek Gugulski, prezes Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych, powiedział, że wielu chorych na nowotwory nie tylko mocno przeżywa swą chorobę, ale nie potrafi odnaleźć się w labiryncie przepisów regulujących możliwości korzystania z nowoczesnego leczenia oraz dostęp do leków nowej generacji.

"Chcemy im w tym pomóc, jeszcze bardziej niż dotychczas, pokazać jak należy pokonywać bariery administracyjne, gdzie się leczyć, czego można się domagać i w jaki sposób skutecznie to robić" - podkreślił. Powstanie kapituła ekspertów, która na podstawie dostarczonych przez pacjenta dokumentów będzie oceniać zasadność wniosku i udzieli pomocy w uzyskania właściwego leczenia, jeśli jest ono uzasadnione z medycznego punktu widzenia.

Dodał, że najgorsza jest rezygnacja. "Sam jestem chory od wielu lat (na przewlekłą białaczkę szpikową - PAP) i gdybym nie szukał nowych możliwości leczenia, z pewności już bym nie żył" - dodał.

Wiesława Adamiec, prezes Fundacji Carita - Życie ze Szpiczakiem, od pięciu lat chora na szpiczaka, powiedziała, że wiele osób dotkniętych rakiem czuje się wykluczonych z możliwości leczenia. "Jest to szczególny rodzaj wykluczenia, gdyż chorzy na nowotwory nie są w stanie sami zmienić swojej sytuacji" - podkreśliła.

Gugulski zapowiedział, że dzięki zgromadzonym funduszom powstanie raport organizacji pacjentów pokazujący jakie są bolączki polskiej onkologii i co trzeba zrobić, żeby poprawić leczenie chorób nowotworowych. "Nie mówimy tylko o pieniądzach, zamierzamy również pokazać jak lepiej je wydać z większym pożytkiem dla chorych" - podkreślił.

Na konferencji obecni byli również onkolodzy. Prof. Tadeusz Pieńkowski, szef kliniki onkologii i chirurgii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, stwierdził, że musi się zmienić w naszym kraju postrzeganie onkologii. Najbardziej jest ona kojarzona z kosztownym leczeniem i wydawaniem ogromnych pieniędzy na drogie leki. Mniej mówi się o tym, że dzięki nowoczesnym metodom leczenia można uratować życie chorych na raka, którzy mogą być również aktywni, pracują zawodowo, udzielaja się społecznie i nie obciążają budżetu.

"Chorzy w naszym kraju coraz rzadziej boją się raka, najbardziej obawiają się sytemu, w którym muszą się leczyć" - podkreślił prof. Pieńkowski.

Dodał, ze w polskiej onkologii potrzebne zmiany organizacyjne. Trzeba znieść limity na leczenie chorych raka i zwiększyć liczbę miejsc w szpitalach onkologicznych. "Mamy już prawie 400 tys. pacjentów z chorobami nowotworowymi i z roku na rok, jak pokazują prognozy, będzie ich coraz więcej. Musimy temu sprostać" - podkreślił specjalista.

Katie Melua została ambasadorką kampanii społecznej "Rak. To się leczy!", która po raz pierwszy łączy pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe oraz onkologów. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek zostanie przeznaczony na rzecz pacjentów onkologicznych i walkę z rakiem w ramach projektu realizowanego przez Koalicję Pacjentów. (PAP)

zbw/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)