Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla rolników z terenów popowodziowych Mazowsza

0
Podziel się:

Rolnicy z Mazowsza poszkodowani przez powódź mogą uzyskać pełną informację na
temat przysługującej im pomocy od doradców z terenowych ośrodków doradztwa rolniczego.

Rolnicy z Mazowsza poszkodowani przez powódź mogą uzyskać pełną informację na temat przysługującej im pomocy od doradców z terenowych ośrodków doradztwa rolniczego.

Koordynacją tych działań zajął się powołany przez wojewodę mazowieckiego Jacka Kozłowskiego zespół długoterminowej pomocy dla rolników, których gospodarstwa ucierpiały na skutek żywiołu.

"Doradca jest najbliżej rolnika i w związku z tym powinien posiadać kompleksową informację o pomocy. Taka informacja będzie udzielana i mamy nadzieję, że przyniesie to pozytywne efekty" - powiedziała PAP Teresa Stachowicz, zastępca dyrektora wydziału geodezji i rolnictwa Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

We wtorek doradcy z Płocka wyruszyli na tereny dotknięte powodzią w gminie Słubice i Gąbin; zaplanowano tam spotkania z rolnikami.

Jak zapewniła PAP Grażyna Opolska, zastępca dyrektora Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, doradcy oprócz udziału w zespołach szacujących szkody w gospodarstwach rolnych, są przygotowani do udzielania pełnej informacji o przysługującej rolnikom pomocy.

"Doradcy zostali przeszkoleni, jak postępować, podpowiedzieć rolnikowi, co powinien zrobić. Rolnik nie zostanie sam. Doradca przekaże niezbędne informacje, pomoże też napisać stosowny wniosek" - powiedziała Opolska.

Właściciele gospodarstw rolnych, w których powódź wyrządziła szkody, mogą wystąpić do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o kredyt preferencyjny, inwestycyjny i obrotowy, oprocentowany w skali 2 proc. Kredyt inwestycyjny może być wykorzystany na odbudowę lub remont zniszczonych budynków inwentarskich, magazynów, szklarni lub innych budynków służących do produkcji rolnej, a także na zakup nowych maszyn i urządzeń rolniczych. Kredyt obrotowy można przeznaczyć na kupno środków do produkcji rolnej, w tym materiału siewnego i szkółkarskiego, nawozów, środków ochrony roślin, paliwa rolniczego, a także inwentarza żywego i pasz.

Rolnicy, którzy ponieśli szkody na skutek powodzi, mogą również skorzystać z odroczenia lub umorzenia w części albo w całości składek zaległych wobec Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz należności wobec Agencji Nieruchomości Rolnych. Mogą też uzyskać dopłaty Agencji Rynku Rolnego z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

Rolnicy mogą się także zwrócić o nieodpłatne badanie gleb i roślin narażonych na skażenia na skutek naniesienia przez falę powodziową substancji chemicznych i nieczystości. Otrzymają jednocześnie zalecenia, dotyczące stosowania środków ochrony roślin i nawozów. Badania będą wykonywane do końca 2010 r.

Rolnikom z terenów popowodziowych przysługuje również pomoc w formie jednorazowego zasiłku celowego w wysokości 4 tys. zł dla gospodarstw powyżej 5 ha i w wysokości 2 tys. dla gospodarstw poniżej 5 ha. Wielkość wypłat jest obniżana o połowę w przypadku, gdy rolnik nie posiada ubezpieczenia.(PAP)

mb/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)