Notowania

wiadomości
07.09.2012 15:06

Pomorskie: 46.Festiwal Pianistyki Polskiej - od soboty w Słupsku

15 muzyków wystąpi w Słupsku (Pomorskie) na rozpoczynającym się w sobotę 46. Festiwalu Pianistyki Polskiej (FPP). Na inauguracji po raz pierwszy w tym mieście wykonany zostanie koncert Tadeusza Bairda napisany w 1949 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

15 muzyków wystąpi w Słupsku (Pomorskie) na rozpoczynającym się w sobotę 46. Festiwalu Pianistyki Polskiej (FPP). Na inauguracji po raz pierwszy w tym mieście wykonany zostanie koncert Tadeusza Bairda napisany w 1949 roku.

Utwór - jak powiedział PAP Stanisław Turczyk, prezes Słupskiego Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego, które jest organizatorem festiwalu - wykona Bartłomiej Kominek, laureat Estrady Młody FPP w 1997 r.

Pianiście będzie towarzyszyć Orkiestra Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica" w Słupsku pod dyrekcją Bogdana Jarmołowicza. Koncert Bairda został opracowany w ramach II Edycji programu "Nowe Interpretacje" prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie.

Na sobotniej inauguracji wystąpi również laureat Estrady Młodych z 1998 r. Hubert Salwarowski, która zagra II Koncert fortepianowy c-moll op. 18 Siergieja Rachmaninowa.

Kolejnymi gwiazdami 46. FPP będą: Krzysztof Jabłoński, laureat Estrady Młodych w 1981 r. z recitalem z utworami Fryderyka Chopina i Franciszka Lista; Adam Makowicz z recitalem "Jazz Piano - Forte; Jekatierina i Stanisław Drzewieccy, którzy m.in. zagrają na cztery ręce Tańce Węgierskie nr 1, 2 i 5 Johanesa Brahmsa; laureat Estrady Młodych w 2006 r. Piotr Sałajczyk i Kwartet Smyczkowy "Lasoń Ensamble" z programem "Solo i w kwintecie" obejmującym m.in. Sonatę fortepianową B-dur D 960 Franciszka Schuberta; Maciej Grzybowski z recitalem "Szymanowski i jego Europa" oraz Mateusz Borowiak, który na zakończenie imprezy zagra III Koncert fortepianowy d-moll Siergieja Rachmaninowa.

Na tegorocznej Estradzie Młodych zaprezentuje się sześcioro pianistów: Elżbieta Bilicka (Bydgoszcz), Tomasz Ritter (Warszawa), Anna Szałucka (Gdańsk), Marcin Mogiła (Katowice, Kinga Mikołajczyk (Poznań) i Maciej Wota (Warszawa). Każdy z młodych pianistów wykona podczas półrecitalu wykona utwór Karola Szymanowskiego. W tym roku obchodzona jest 130.rocznica urodzin kompozytora.

  1. Festiwal Pianistyki Polskiej potrwa do 14 września. Koncerty będą odbywać się w sali słupskiej filharmonii i na Zamku Książąt Pomorskich.

Tuż przed inauguracyjnym koncertem na stojącym w Parku im. Jerzego Waldorffa pomniku "Klawiatura Gwiazd" odsłonięty zostanie kolejny klawisz, poświęcony pamięci zmarłej w ubiegłym roku wybitnej polskiej pianistce - Reginie Smendziance. Dołączy ona do już uwiecznionych w ten sposób Haliny Czerny-Stefańskiej, Władysława Kędry, Tadeusza Żmudzińskiego, Ryszarda Baksta, Klary Langer-Daneckiej, Witolda Małcużyńskiego i Miłosza Magina.(PAP)

sibi/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz