Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomorskie: Kilkuset nauczycieli może stracić pracę

0
Podziel się:

Według szacunków pomorskiej oświatowej "S" z końcem tego roku szkolnego pracę
może stracić około 300 nauczycieli w regionie. Zwolnienia związane są głównie z niżem
demograficznym i dotyczą głównie nauczycieli wychowania fizycznego, polonistów i historyków.

Według szacunków pomorskiej oświatowej "S" z końcem tego roku szkolnego pracę może stracić około 300 nauczycieli w regionie. Zwolnienia związane są głównie z niżem demograficznym i dotyczą głównie nauczycieli wychowania fizycznego, polonistów i historyków.

O szacunkowej liczbie nauczycieli, którym grozi utrata pracy w nadchodzącym roku szkolnym poinformował PAP szef oświatowej "S" regionu gdańskiego Wojciech Książek. Gdańskie kuratorium oświaty, jak powiedziała PAP Grażyna Westerska z Wydziału Organizacji i Pragmatyki Zawodowej, nie dysponuje tego typu danymi.

Książek dodał, że szacunki dotyczące zwolnień wśród nauczycieli są bardzo niepewne, bo w wielu szkołach dopiero w sierpniu okaże się, ilu ostatecznie uczniów przyjmą placówki, a co za tym idzie, ile klas trzeba będzie utworzyć i ilu nauczycieli będzie niezbędnych.

W Gdańsku wypowiedzenia otrzymało już 42 nauczycieli. "Jak rzecz będzie wyglądała w sierpniu, trudno przewidzieć, bo istnieje możliwość, że np. kilku pedagogów uda się na urlopy dla poratowania zdrowia i część zwolnionych nauczycieli będzie mogła ponownie zostać przyjęta do pracy" - powiedział PAP zastępca dyrektora Wydziału Edukacji w gdańskim magistracie, Jerzy Jasiński.

Jak wyjaśnił, w gronie zwolnionych najwięcej jest nauczycieli wychowania fizycznego, polskiego i historii. Dodał, że - jeśli chodzi o wuefistów i polonistów, wynika to z faktu, iż generalnie nauczycieli tych specjalności jest w szkołach najwięcej, bo największy jest wymiar godzin tych przedmiotów wynikający z programów nauczania. Z kolei historycy tracą pracę z powodu wprowadzenia nowych ramowych planów nauczania, które ograniczyły wymiar godzin tego przedmiotu na niektórych poziomach nauczania.

Jasiński poinformował też, że - z powodu niżu demograficznego, około 40-60 nauczycieli z gdańskich szkół mogło też w nadchodzącym roku szkolnym mieć problem w postaci zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin, ale udało się dla nich znaleźć godziny brakujące do pełnych etatów w placówkach poza ich macierzystymi szkołami.

Z danych przekazanych PAP przez gdańskie kuratorium oświaty wynika, że we wszystkich szkołach w woj. pomorskim (wyłączając placówki dla dorosłych) przed dwoma laty uczyło się 293,5 tys. dzieci i młodzieży, którymi opiekowało się 22,2 tys. nauczycieli (tyle etatów zanotowało kuratorium). W zakończonym właśnie roku szkolnym uczniów było 287,8 tys., a etatów nauczycielskich prawie 21,5. Według prognoz w nadchodzącym roku szkolnym w szkolnych ławach zasiądzie 285,5 tys. uczniów (w tym sześciolatków). (PAP)

aks/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)