Notowania

wiadomości
11.03.2014 16:47

Pomorskie: Narkotyki w paczce dla więźnia; cztery osoby z zarzutami

# dochodzi m.in. informacja o tymczasowym areszcie dla dwóch podejrzanych #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi m.in. informacja o tymczasowym areszcie dla dwóch podejrzanych #

11.03. Gdańsk (PAP) - Czterem osobom, w tym dwóm funkcjonariuszom Służby Więziennej Zakładu Karnego w Sztumie (Pomorskie), postawiono zarzuty dotyczące dostarczenia więźniowi narkotyków. Jeden z funkcjonariuszy miał wziąć za to łapówkę; został aresztowany.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka gdańskiej prokuratury okręgowej, Grażyna Wawryniuk, ustalono, że jeden z więźniów Zakładu Karnego w Sztumie otrzymał paczkę, w której znajdowały się znaczne ilości środków odurzających, w tym amfetamina. W zamian za dostarczenie tej przesyłki miał, poprzez pośrednika, zapłacić jednemu z funkcjonariuszy Służby Więziennej kilka tysięcy złotych.

Obaj funkcjonariusze i więzień mają zarzuty udziału w obrocie znaczną ilością środków psychotropowych. Oprócz tego, jeden z funkcjonariuszy, więzień i pośrednik - zarzuty wręczenia lub przyjęcia łapówki.

Funkcjonariusze Służby Więziennej zostali zatrzymani w sobotę przez policjantów z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Prokuratura - po przedstawieniu zarzutów wszystkim podejrzanym - wystąpiła do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie funkcjonariusza, który miał przyjąć łapówkę oraz więźnia. Decyzja w tej sprawie zapadła we wtorek po południu: sąd przychylił się do wniosku prokuratury.

Wawryniuk wyjaśniła, że tymczasowe aresztowanie więźnia sprawi m.in., że mężczyzna będzie miał ograniczone przez prokuraturę widzenia, co zapobiegnie np. możliwości mataczenia z jego strony.

Rzeczniczka dodała, że wobec dwóch pozostałych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju.

Rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku mjr Robert Witkowski poinformował, że zatrzymani funkcjonariusze SW to pracownicy działu ochrony. Jeden z nich miał ponaddwudziestoletni staż, a drugi pracował około 3 lat. "Osoby te zostały zawieszone w służbie" - dodał.

Witkowski powiedział także, że już kilka miesięcy temu pojawiły się pierwsze podejrzenia, że w Służbie Więziennej w Zakładzie Karnym w Sztumie mogą pracować nieuczciwi funkcjonariusze. "Dyrekcja Zakładu powiadomiła wówczas policję i prokuraturę, aby te niezależne organy poprowadziły dalsze czynności w tej sprawie" - wyjaśnił rzecznik.

Policja poinformowała, że Służba Więzienna zabezpieczyła i przekazała policji znalezione na terenie Zakładu Karnego w Sztumie 57 gramów amfetaminy, 200 sztuk tabletek, fiolki z anabolikami, strzykawki, igły. Służby nie informują, gdzie i kiedy znaleziono nielegalne środki. (PAP)

aks/ bno/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz