Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomorskie: Pociągi regionalne jeżdżą planowo; dalekobieżne opóźnione

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja ws. ruchu pociągów regionalnych
#

# dochodzi informacja ws. ruchu pociągów regionalnych #

25.01. Gdańsk (PAP) - Ruch pociągów regionalnych w woj. pomorskim odbywa się zgodnie z planem, ale pociągi dalekobieżne mają nadal opóźnienia - podała po południu w piątek spółka PKP PLK Gdynia. W wyniku strajku w godz. 7-9 w Pomorskiem zatrzymano siedem pociągów.

Zastępca dyrektora ds. technicznych PLK Gdynia Leszek Lewiński poinformował PAP, że po porannym strajku "ruch pociągów regionalnych już się znormalizował i odbywa się zgodnie z planem". "Natomiast pociągi dalekobieżne do Trójmiasta, które zostały zatrzymane gdzieś w kraju, mają opóźnienia 1,5-2-godz." - dodał. Np. pociąg z Wrocławia do Gdyni przyjeżdżający o 15.45 przyjedzie po 17, a z Katowic do Gdyni nie przyjedzie po 18, a dopiero przed 20.

Lewiński poinformował PAP, że podczas dwugodzinnego porannego strajku w Gdańsku zostało zatrzymanych siedem pociągów, sześć Intercity i jeden regionalny. Były to składy relacji: Gdynia-Berlin, Gdynia-Katowice ("Stoczniowiec") i Wrocław-Gdynia. Wyjaśnił, że dwa z tych pociągów stały puste (Wrocław-Gdynia i Gdynia-Berlin), bo pasażerowie jadący z Wrocławia skorzystali z SKM i dojechali do Gdyni. Natomiast dla pasażerów podróżujących do Berlina przewoźnik Intercity zorganizował autobusową komunikację zastępczą do Tczewa, gdzie czekał pociąg zastępczy do Berlina, który odjechał.

W Lęborku zostały zatrzymane dwa pociągi: Kraków-Kołobrzeg i pociąg "Albatros" Gdynia-Szczecin. W Tczewie stał pociąg Gdynia-Kraków ("Norwid"). Lewiński powiedział, że w Pomorskiem wszystkie pociągi Intercity zostały zatrzymane, gdyż pracy odmówiły drużyny konduktorskie. W Kościerzynie z powodu protestu dyżurnego ruchu stał pociąg regionalny z Kościerzyny do Gdyni. Przewozy Regionalne na tej trasie zorganizowały autobusową komunikację zastępczą.

Poinformował też Lewiński, że w pomorskiem PLK na czas strajku miały przygotowanych pracowników, którzy nie przystąpili do strajku i zastąpili tych, którzy odmówili pracy.

Dyrektor Pomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych Zbigniew Labuda powiedział, że na czas strajku przygotowane były zastępcze autobusy na wielu liniach, ale "musieliśmy wykorzystać tylko jeden na trasie z Kościerzyny do Gdyni".

Dyrektor ds. marketingu i sprzedaży PKP SKM Marcin Głuszek poinformował PAP, że "pociągi SKM w Trójmieście jeździły bez problemów". Strajk SKM ograniczył się do oflagowania pociągów na znak solidarności z protestującymi.

Przewodniczący Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu woj. pomorskiego Andrzej Kaszubowski ocenił, że "akcja w regionie w stu procentach jest udana, bo miało być zatrzymanych osiem pociągów, a zatrzymano siedem". Zaznaczył, że z powodu strajku nie kursowały pociągi spółki PKP Cargo i "będą to poważne straty dla spółki i dla całej PKP".

Strajkowali pracownicy czterech spółek: PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Intercity, PKP Cargo i PKP Energetyka. Do protestu w Pomorskiem nie przystąpiły spółki: Przewozy Regionalne i SKM PKP.

Związkowcy od kilku miesięcy sprzeciwiają się jakimkolwiek zmianom w systemie naliczania ulg dla pracowników spółek kolejowych oraz dla kolejowych emerytów. Pod koniec ubiegłego roku przeprowadzili referendum strajkowe, w którym 95 proc. uczestniczących w głosowaniu pracowników opowiedziało się za strajkiem, jeśli zasady przyznawania ulg się zmienią, a załoga nie dostanie finansowej rekompensaty. Od kilku tygodni trwają rozmowy między związkami a pracodawcami; w czwartek fiaskiem zakończyły się rozmowy ostatniej szansy dotyczące odwołania strajku ostrzegawczego. (PAP)

bls/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)