Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pomorskie: Sejmik ustanowił rok 2011 Rokiem Lasów Pomorza

0
Podziel się

Rok 2011 jest Rokiem Lasów Pomorza. Uchwałę w tej sprawie przyjął w
poniedziałek Sejmik województwa pomorskiego. Radni chcą w ten sposób podkreślić wielką wartość
obszarów leśnych w województwie. Wcześniej ONZ ogłosiła 2011 r. Międzynarodowym Rokiem Lasów.

bEgAJKvF

Rok 2011 jest Rokiem Lasów Pomorza. Uchwałę w tej sprawie przyjął w poniedziałek Sejmik województwa pomorskiego. Radni chcą w ten sposób podkreślić wielką wartość obszarów leśnych w województwie. Wcześniej ONZ ogłosiła 2011 r. Międzynarodowym Rokiem Lasów.

W uzasadnieniu uchwały radni podkreślili, że obchody Roku Lasów Pomorza mają przyczynić się do wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa, zwłaszcza w zakresie konieczności powiększania powierzchni leśnych oraz poprawy ich stanu zdrowotnego.

W Pomorskiem lasy stanowią ponad 36,1 proc. powierzchni województwa i zajmują 661 tys. ha. Pod względem lesistości województwo jest na trzecim miejscu w kraju, po Ziemi Lubuskiej (48,9 proc.) i Podkarpaciu z Bieszczadami (37,2 proc.). W Polsce lasy stanowią 29,1 proc. powierzchni kraju. Pod tym względem nasz kraj należy do czołówki państw regionu.

bEgAJKvH

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, Zbigniew Kaczmarczyk powiedział podczas sesji, że "lasy są gwarantem bezpieczeństwa ekologicznego świata, a jednym z celów ustanowienia roku lasów jest kształtowanie świadomości społeczeństwa i przekazanie informacji, że lasy są niezbędne dla naszego życia".

Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, Jerzy Fijas powiedział PAP, że "trzeba pokazywać mieszkańcom regionu nie tylko drzewko czy kwiatek, ale na czym polega funkcja ekosystemu".

W Roku Lasów Pomorza organizowane będą konferencje, festyny i spotkania edukacyjne. Planuje się też akcje sadzenia lasów z udziałem m.in. wojewody, marszałka i radnych. Jesienią ma się odbyć plener malarski w pomorskich lasach.

W 2009 r. w woj. pomorskim zalesiono 331 ha gruntów, na których wcześniej lasu nie było, oraz odnowiono las na obszarze 3,4 tys. ha.

bEgAJKvN

Połowa polskich lasów jest objęta różnymi formami ochrony, reszta jest wykorzystywana gospodarczo. 38 proc. lasów w kraju objętych jest obszarem Natura 2000. (PAP)

bls/ je/

bEgAJKwi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)