Notowania

wiadomości
28.03.2011 20:04

Pomorskie: Teatralne nagrody marszałka głównie dla "Lalki"

Dwie z trzech nagród nagród indywidualnych przyznanych przez marszałka pomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przypadły twórcom musicalu "Lalka" na podstawie powieści Bolesława Prusa, wystawionego przez Teatr Muzyczny w Gdyni.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Dwie z trzech nagród nagród indywidualnych przyznanych przez marszałka pomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przypadły twórcom musicalu "Lalka" na podstawie powieści Bolesława Prusa, wystawionego przez Teatr Muzyczny w Gdyni. *

Rozdanie nagród - po 7 tysięcy złotych dla każdego laureata - odbyło się w poniedziałek w Dworze Artusa w Gdańsku. Zwycięzców zaproponowała marszałkowi pomorskiemu Mieczysławowi Strukowi kapituła nagrody złożona z dziennikarzy oraz przedstawicieli środowisk twórczych i uniwersyteckich.

Reżyser i autor scenariusza "Lalki" Wojciech Kościelniak otrzymał nagrodę za "konsekwentne i umiejętne łączenie teatru musicalowego z wielką literaturą, świetnie zbudowane postaci sceniczne, dające wykonawcom znakomity materiał realizacyjny".

Nagrodę marszałka pomorskiego otrzymał także Rafał Ostrowski, który wcielił się w Stanisława Wokulskiego, "za przejmującą kreację, stworzenie postaci herosa, marzyciela i romantycznego kochanka, będącego przecież tylko lalką w teatrze Wojciecha Kościelniaka".

Musical "Lalka" został też uhonorowany nagrodą marszałka jako Przedstawienia Roku (statuetka rzeźba autorstwa Kazimierza Kalkowskiego) za "nowatorską inscenizację wybitnej powieści, poetycką scenografię, kompozycję piosenek, brawurową i niebanalną muzykę oraz znakomite kreacje aktorskie; za absolutną wyjątkowość"

Trzecia nagroda indywidualna marszałka przypadła natomiast Piotrowi Cieplakowi, reżyserowi spektaklu "Fantazy" Juliusza Słowackiego w Teatrze Miejskim w Gdyni za "nowatorską i odkrywczą formę" spektaklu - "romantyczny dramat przeniósł się w realia współczesnego studia radiowego nadając mu nowoczesną formułę i wydobywając nowe treści".

Swoje nagrody dla twórców teatru za rok 2010 przyznał także prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Przypadły one Wiktorowi Rubinowi za reżyserię "Orgii" Piera Paolo Pasoliniego; Dorocie Androsz za kreacje stworzone w "Orgii" i "Zawiszy Czarnym" Juliusza Słowackiego w Teatrze Wybrzeże oraz Beacie Gizie z Bałtyckiego Teatru Tańca za kreację w balecie "Chopinart". Nagroda prezydenta Gdańska za spektakl roku przypadła natomiast przedstawieniu "Le Sacre" Teatru von Bzdulow w reżyserii i choreografii Katarzyny Chmielewskiej i Leszka Bzdyla. (PAP)

rop/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz