Notowania

zabytki
09.01.2009 15:44

Pomorskie: Unijne dotacje do zabytków

Budowa amfiteatru przy zamku w Malborku oraz renowacja okien i budowa systemu grzewczego w Archikatedrze Oliwskiej - m.in. te zadania zostaną sfinansowane w ramach jednego z programów unijnych w województwie pomorskim.

Podziel się
Dodaj komentarz

Budowa amfiteatru przy zamku w Malborku oraz renowacja okien i budowa systemu grzewczego w Archikatedrze Oliwskiej - m.in. te zadania zostaną sfinansowane w ramach jednego z programów unijnych w województwie pomorskim.

Uroczystość wręczenia decyzji o przyznaniu dotacji odbyła się w piątek w Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim.

"Ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego w konkursie na dofinansowanie do projektów z zakresu regionalnego dziedzictwa kulturowego przeznaczamy prawie 57 mln zł" - powiedział marszałek pomorski, Jan Kozłowski.

Dotacje otrzymają gospodarze 10 zabytkowych obiektów. W sumie zrealizowane przez nich projekty będą warte prawie 97 mln zł (57 mln zł dofinansowania z Unii i ok. 40 mln zł wkładu własnego).

Największą inwestycją realizowaną dzięki przyznanym właśnie dotacjom (17 mln zł, w tym ponad 11 mln zł pomocy z Unii) będzie remont gdańskiego kościoła św. Jana. Świątynia ta jest ostatnim nie odrestaurowanym jeszcze po zniszczeniach II wojny światowej kościołem w Gdańsku.

Kościół św. Jana jest - na mocy umowy z pomorskim Kościołem - współużytkowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury (NCK). W świątyni odbywają się msze św., ale też koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy itp.

Jak powiedział dziennikarzom dyrektor NCK Larry Ugwu, pieniądze z dotacji zostaną wykorzystane m.in. na remont wnętrza świątyni i urządzenie w niej sceny oraz widowni. Zarówno scena, jak i widownia mają być obrotowe, tak by - w zależności od rodzaju imprezy - tłem dla spektaklu czy koncertu był ołtarz albo przeciwległa ściana kościoła.

Drugim co do wielkości przedsięwzięciem, które otrzymało dofinansowanie ze środków unijnych (ponad 15 mln zł, w tym 8 mln zł dotacji), jest projekt przygotowany przez Muzeum Zamkowe w Malborku. W jego ramach przewiduje się m.in. odbudowę dwóch mostów, którymi niegdyś wjeżdżano do zamku.

"W bezpośrednim sąsiedztwie zamku planowana jest też budowa amfiteatru. Powstanie on z myślą o widowni dużych imprez - głównie +Oblężenia Malborka+, odbywającego się tradycyjnie od lat w tym miejscu" - powiedział dziennikarzom wicemarszałek pomorski, Mieczysław Struk.

Wśród beneficjentów programu znaleźli się też gospodarze Archikatedry Oliwskiej (wartość projektu - ponad 7 mln zł, z tego ponad 5 mln zł z dotacji). "Za te pieniądze chcemy wykonać najpilniejsze rzeczy w świątyni: odrestaurować okna, poprawić oświetlenie i zainstalować ogrzewanie" - poinformował abp Sławoj Leszek Głódź.

Ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 pieniądze otrzymają także: Nowy Dwór Gdański - na adaptację zabytkowej mleczarni, w której ma powstać Żuławski Park Historyczny; samorząd Człuchowa - na restaurację zamku krzyżackiego; oraz Lębork - na rewaloryzację średniowiecznych obwarowań miejskich.

Poza tym pieniądze z Unii pomogą w renowacji kościoła św. Jana Chrzciciela w Chojnicach, w rozbudowie skansenu w Swołowie, w budowie pawilonu przy skansenie archeologicznym w Sopocie oraz w pracach ratowniczych przy unikatowej Twierdzy w Wisłoujściu. (PAP)

aks/ hes/ gma/

Tagi: zabytki, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz