Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomorskie: Wojewoda przeciwny powiększeniu Słupska o trzy sołectwa

0
Podziel się:

Wojewoda pomorski negatywnie zaopiniował
wniosek Słupska o zmianę granic administracyjnych miasta przez
włączenie do niego trzech sołectw - Bierkowa, Strzelina i
Włynkówka - leżących na terenie gminy wiejskiej Słupsk.

Wojewoda pomorski negatywnie zaopiniował wniosek Słupska o zmianę granic administracyjnych miasta przez włączenie do niego trzech sołectw - Bierkowa, Strzelina i Włynkówka - leżących na terenie gminy wiejskiej Słupsk.

Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka wojewody Maja Opinc- Bennich, "wojewoda nie neguje konieczności rozwoju miasta, ale argumentację przedstawioną we wniosku Rady Miejskiej w Słupsku dotyczącym zmiany granic administracyjnych miasta uznał za niewystarczającą, szczególnie, że projekt ten spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem mieszkańców i władz gminy wiejskiej Słupsk".

W przeprowadzonych w lutym br. w gminie wiejskiej Słupsk konsultacjach społecznych dotyczących powiększenia miasta udział wzięło ponad 6 tys. uprawnionych do głosowania mieszkańców (59,32 proc.) Aż 97,5 proc. z nich było przeciwnych zmianie granic miasta.

Również w konsultacjach powiatowych pomysł władz Słupska miał więcej przeciwników niż zwolenników. 87,9 proc. z uczestniczących w nich mieszkańców powiatu słupskiego było przeciwnych przyłączeniu do Słupska trzech sołectw.

W samym Słupsku, za powiększeniem miasta o Bierkowo, Strzelino i Włynkówko w konsultacjach opowiedziało się 80 proc. głosujących.

O zmianie granic gmin decyduje rząd. Wniosek gminy w tej sprawie przekazuje minister spraw wewnętrznych i administracji wraz z opiniami wojewody oraz rad gmin i powiatów, których dotyczy zmiana granic.

Plan powiększenia Słupska prezydent miasta Maciej Kobyliński ogłosił wiosną ub.r. Jako główny powód podał brak terenów inwestycyjnych, co uniemożliwia dalszy rozwój miasta.

Koncepcję powiększenia Słupska opracował na zlecenie władz miasta Instytut Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

W zaprezentowanym we wrześniu radnym dokumencie przewidziano kilka wariantów zmiany granic polegających na przyłączeniu do miasta od 2 do 5 sołectw z dwóch gmin: wiejskiej Słupsk i Kobylnica. W zależności od wariantu Słupsk zyskał od ok. 2 do aż niemal 5 tys. hektarów ziemi.

Koncepcja była długo i burzliwie dyskutowana. Ostatecznie odstąpiono od pomysłu przyłączenia sołectw z terenu gminy Kobylnica. W przesłanym na październikową sesję Rady Miejskiej projekcie uchwały oprócz Bierkowa, Strzelina i Włynkówka pojawiło się za to Redzikowo, gdzie ma być zbudowana amerykańska instalacja antyrakietowa.

6 listopada 2008 r. słupscy radni zgodzili się na powiększenie miasta, ale bez Redzikowa. Kilka dni wcześniej uprzedzając tę uchwałę radni z gminy wiejskiej Słupsk przyjęli plan powiększenia gminy o ok. 1000 ha ich zdaniem niezagospodarowanej ziemi należącej do Słupska.

Uchwała ta nie została jednak zrealizowana. Gmina nie wystąpiła do ministra spraw wewnętrznych i administracji z wnioskiem o zmianę granic. Jak wyjaśniał w październiku u.br. wójt Słupsk Mariusz Chmiel, przyjmując ten dokument rada chciała jedynie zaprotestować przeciwko planom miasta oraz wykazać, że argument o braku terenów inwestycyjnych w Słupsku jest nieprawdziwy. (PAP)

sibi/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)