Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomykała: Smart Grid wśród najważniejszych obszarów rozwoju Exatela

0
Podziel się:

Rolą spółki Exatel w Grupie Kapitałowej PGE będzie m.in. udział w budowie
inteligentnej sieci energetycznej - Smart Grid - powiedział PAP prezes Exatela Wojciech Pomykała.
Smart Grid to naturalne pole współpracy energetyki i telekomunikacji - podkreślił.

Rolą spółki Exatel w Grupie Kapitałowej PGE będzie m.in. udział w budowie inteligentnej sieci energetycznej - Smart Grid - powiedział PAP prezes Exatela Wojciech Pomykała. Smart Grid to naturalne pole współpracy energetyki i telekomunikacji - podkreślił.

Jak podkreślił Pomykała, w całej grupie PGE trwa proces centralizacji usług wspólnych w szeroko pojętym obszarze teleinformatyki.

"Dla Exatela zdefiniowano rolę centrum kompetencji w zakresie telekomunikacji dla całej grupy kapitałowej PGE. To Exatel ma docelowo rozwijać i zarządzać obszarem telekomunikacji oraz świadczyć usługi telekomunikacyjne dla grupy kapitałowej. Stąd wynika rola spółki w ramach takich projektów, jak Smart Grid czy potencjalnie rozważanej budowy systemu łączności dyspozytorskiej" - wyjaśnił Pomykała.

Do budowania elementów Smart Grid zobowiązują regulacje europejskie - taka sieć ma pozwolić lepiej zarządzać energią, obniżać jej zużycie, zwiększać bezpieczeństwo całego systemu energetycznego. Pierwszym etapem budowy takiej sieci jest jej opomiarowane - tzw. smart metering, do czego niezbędne jest wyposażenie odbiorców w inteligentne liczniki energii, które przede wszystkim potrafią przekazywać dostawcy różne informacje.

Jak podkreślił prezes Exatela, Smart Grid jest obszarem, w którym bardzo dobrze widać synergie między telekomunikacją i energetyką. "Wdrożenie smart meteringu wymaga nałożenia +warstwy+ telekomunikacyjnej, inteligentnej, na cały proces komunikacji klienta z centrum przetwarzania danych. Tutaj na całym etapie łączenia tych dwóch światów pojawi się współpraca między energetyką i telekomunikacją" - ocenił.

Pomykała wskazał, że inteligentne liczniki i koncentratory zbierające z nich dane to domena energetyki, jednak obszar transmisyjny, bezpieczeństwa danych, zapewnienia spójności i jakości transmisji to obszar, którym dziś zajmuje się telekomunikacja. "Ten system trzeba jednak zaplanować nie tylko na potrzeby dzisiejszego smart meteringu, ale również i docelowego Smart Grid, korzyści jakie klient ma czerpać z wdrożenia tego typu sieci" - podkreślił prezes Exatela.

W jego ocenie, dziś trudno podawać szacunki kosztów wdrażania smart meteringu czy Smart Gridu. "Koszt wdrażania to głównie koszt liczników, ich wymiany - trzeba pamiętać, że w Polsce jest ich kilkanaście milionów. I te koszty są bardzo wysokie. Koszty samego odczytu i transmisji danych nie są zbyt wysokie, ale wszystko zależy od ilości przesyłanych danych. W przypadku jedynie sczytywania liczników danych nie jest zbyt dużo" - powiedział Pomykała.

Jak dodał, gdy popatrzeć na cały projekt wdrożenia inteligentnej sieci w skali kraju, koszty teletransmisji i ewentualnej integracji z systemami np. billingowymi nie powinny być duże w stosunku do całości nakładów. "Chyba że licznik będzie na tyle rozbudowany i będzie przesyłał tak duże ilości danych, że nie wystarczą do tego dzisiejsze technologie" - zaznaczył.

Grupy energetyczne prowadzą już projekty pilotażowe smart meteringu, które - jak zauważył Pomykała - mają przede wszystkim dać odpowiedzi na pytania, w jaki sposób to wdrażać, czy jest to ekonomicznie opłacalne, jak najskuteczniej zapewnić bezpieczeństwo danych.

PGE takie programy przygotowuje w Białymstoku i w Łodzi, na obszarach o różnej specyfice zabudowy. "Na określonych obszarach pojawią się inteligentne liczniki i będziemy weryfikować, w jakim stopniu jesteśmy dzięki nim w stanie bilansować energię, obniżać koszty odczytywania liczników, weryfikować skuteczność odczytu tych liczników" - wyjaśnił Prezes Exatela.

Celami strategicznymi spółki na lata 2013-15 będzie też przygotowanie oferty dla rynku małych i średnich przedsiębiorstw, usługi w chmurze oraz usługi data center (hosting). Planowana jest również rozbudowa sieci teletransmisyjnej do Frankfurtu oraz budowę sieci Metro Ethernet.

"Widzimy duży potencjał w obszarze hostingu, kolokacji czy chmury obliczeniowej. Jako Exatel jesteśmy postrzegani jako firma oferująca bardzo wysokiej jakości i skuteczne połączenia, transmisje. Widzimy możliwość rozszerzenia oferty poza transmisję, na dostawę pewnych dodatkowych usług, np. wirtualnej infrastruktury w postaci chmury" - podkreślił Wojciech Pomykała.

Exatel to należąca w większości do PGE spółka telekomunikacyjna, która zarządza siecią transmisyjną o łącznej długości ok. 20 tys. km. i oferuje usługi klientom biznesowym oraz administracji.(PAP)

wkr/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)