Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ponad 100 tys. osób przeszkolili Latarnicy Cyfrowej Polski

0
Podziel się:

Ponad 100 tys. przeszkolonych osób po 50. roku życia - to efekt pracy
Latarników Polski Cyfrowej, którzy od roku pomagają w walce z wykluczeniem cyfrowym. Projekt
realizowany jest w ramach programu Polska Cyfrowa Równych Szans.

Ponad 100 tys. przeszkolonych osób po 50. roku życia - to efekt pracy Latarników Polski Cyfrowej, którzy od roku pomagają w walce z wykluczeniem cyfrowym. Projekt realizowany jest w ramach programu Polska Cyfrowa Równych Szans.

Latarnicy Polski Cyfrowej to lokalni animatorzy, którzy uczą osoby w wieku 50+ obsługi komputera oraz korzystania z internetu. Działania Latarników realizowane są z wykorzystaniem publicznych punktów dostępu do internetu, m.in. w bibliotekach i remizach Ochotniczej Straży Pożarnej.

Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" i Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Obecnie w Polsce działa 2707 certyfikowanych Latarników Polski Cyfrowej.

"109 tysięcy przeszkolonych osób, ponad 30 tysięcy godzin zajęć, to tylko niektóre rezultaty projektu" - powiedział Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie".

Jeden z Latarników działających na terenie wiejskim w woj. lubelskim Robert Jurek powiedział PAP, że zajęcia największym zainteresowaniem cieszą się wśród kobiet. Zauważył, że uczestnicy przychodzący na zajęcia są pełni obaw. "Nie wierzą w siebie, mają takie przekonanie, że się tego nie nauczą, że to jest zbyt skomplikowane" - zaznaczył.

Jurek zaobserwował, że największe problemy osobom starszym sprawia korzystanie z internetu. "Na pierwszych zajęciach uczymy korzystania z myszki, klawiatury i samego komputera, wykorzystując do tego m.in. gry i to idzie w miarę płynnie. Natomiast, kiedy przechodzimy do obsługi internetu, to zaczynają się trudności" - podkreślił.

Dodał, że największą trudność sprawia uczestnikom zrozumienie, jak działa internet. "Nie wiedzą, gdzie trzeba kliknąć w wyszukiwarce, aby otworzyły się kolejne strony, mają problemy z zapamiętaniem, co należy zrobić, aby wyszukać informacje o konkretnym problemie, nie wiedzą, jak mają wykorzystać wyniki wyszukiwania" - podkreślił Jurek. Zapewnił jednak, że systematyczna praca na zajęciach pozwala pokonać te trudności.

Ambasadorami i sympatykami projektu są między innymi: prof. Michał Kleiber, Lech Wałęsa, Włodzimierz Cimoszewicz, europosłanka Róża Thun, Anna Dymna, aktor Andrzej Grabowski, Artur Barciś, Janina Paradowska.

Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronie Latarnicy.pl. (PAP)

krm/ mrt/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)