Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ponad 10 tys. osób na koncercie "Muzyka polska" w Chicago

0
Podziel się

Ponad 10 tys. osób wysłuchało w środę koncertu "Muzyka polska" w Parku
Milenijnym w Chicago z gościnnym udziałem dyrygenta Krzysztofa Urbańskiego i pianisty Krzysztofa
Jabłońskiego.

bEiTymDF

Ponad 10 tys. osób wysłuchało w środę koncertu "Muzyka polska" w Parku Milenijnym w Chicago z gościnnym udziałem dyrygenta Krzysztofa Urbańskiego i pianisty Krzysztofa Jabłońskiego.

Impreza, poświęcona obchodom 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, odbyła się w ramach trwającego 76. Festiwalu Muzycznego Parku Granta.

Orkiestrą Parku Granta dyrygował gościnnie Krzysztof Urbański, zdobywca w 2007 roku pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim podczas Praskiej Wiosny. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem konsulatu generalnego RP w Chicago.

bEiTymDH

W programie oprócz I Koncertu fortepianowego Chopina, wykonanego przez pianistę Krzysztofa Jabłońskiego, profesora Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, pojawił się "Krzesany" Wojciecha Kilara oraz Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego.

"W Chicago, polskim mieście, mieliśmy kolejną okazję, żeby uczcić 200. rocznicę Fryderyka Chopina" - powiedział PAP wicekonsul Mariusz Gbiorczyk. Podkreślił, że pomysł organizacji koncertu narodził się rok temu w październiku. "Konsulat RP w Chicago popiera i bardzo chętnie angażuje się w takie projekty" - dodał.

Festiwal Muzyczny w Parku Granta w Chicago to bezpłatny cykl koncertów muzyki klasycznej z udziałem wielu wybitnych muzyków z całego świata.

Agnieszka Kozłowska, z biura organizatora festiwalu, w rozmowie z PAP tłumaczy, że początki imprezy sięgają lat 30. XX wieku. Zamysłem organizatorów było uatrakcyjnienie letniego życia mieszkańców i turystów odwiedzających Chicago. Nazwa imprezy pochodzi od parku, w którym niegdyś odbywały się koncerty. Obecnie są one organizowane w położonym w centrum Chicago Parku Milenijnym.

bEiTymDN

Muszla koncertowa Jay Pritzker Pavilion należy do jednej z najnowocześniejszych na świecie. Jej nagłośnienie gwarantuje doskonałą akustykę. Koncerty odbywają się trzy razy w tygodniu od czerwca do sierpnia. Wstęp jest bezpłatny.

Joanna Trzos (PAP)

tos/ cyk/ ap/ mhr/

bEiTymEi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)