Notowania

wiadomości
28.04.2011 06:51

Ponad 1200 szkół, przedszkoli i uczelni nosi imię Jana Pawła II

Ponad 1200 szkół, przedszkoli i uczelni w Polsce ma za patrona Jana Pawła II. Placówki te kontaktują się i współpracują ze sobą w ramach Ogólnopolskiej Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II. Spotykają się na zjazdach, razem pielgrzymują do Częstochowy.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ponad 1200 szkół, przedszkoli i uczelni w Polsce ma za patrona Jana Pawła II. Placówki te kontaktują się i współpracują ze sobą w ramach Ogólnopolskiej Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II. Spotykają się na zjazdach, razem pielgrzymują do Częstochowy. *

"Nasze rodzinne współdziałanie jest wynikiem potrzeby ciągłego odnajdywania się i działania we wspólnocie, która daje nam możliwość wspólnego pogłębiania naszej wiary, stwarza różne płaszczyzny wymiany doświadczeń oraz z racji ogólnopolskiego charakteru umożliwia poznawanie pełnego kolorytu naszych regionalnych kultur" - napisały szkoły "papieskie" na swojej stronie internetowej.

Idea integracji społeczności szkolnych, które za patrona obrały sobie papieża-Polaka, zrodziła się w październiku 1998 roku w radomskiej Publicznej Szkole Podstawowej nr 41, obecnie Zespole Szkół Integracyjnych.

Szkoła ta 16 października 1998 r., w 20. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II, otrzymała jego imię. Wydarzenie to zainspirowało jednego z rodziców, ojca trojga dzieci, do odszukania w Polsce szkół, których patronem jest polski papież. Chciał on, by uczniowie z tych szkół mogli się spotkać z Janem Pawłem II podczas planowanej na czerwiec 1999 r. VII Pielgrzymki do Polski.

Dyrektorka szkoły Halina Marciniak bardzo życzliwie przyjęła ten pomysł. Poprzez kurie i kuratoria oświaty rozpoczęło się poszukiwanie szkół noszących imię Jana Pawła II. Nie było to łatwe, ponieważ nikt nie posiadał takich danych.

Pierwsze ogólnopolskie spotkanie przedstawicieli szkół, których patronem jest papież-Polak, odbyło się w listopadzie 1998 r. w Radomiu. Zaproszenie skierowano do 33 szkół odnalezionych w wyniku poszukiwań. Pomimo trudnych warunków atmosferycznych - w tym czasie były obfite opady śniegu i gołoledź na drogach - na spotkanie przybyli przedstawiciele 15 szkół z całej Polski.

Na następnym spotkaniu, w styczniu 1999 r., społeczności szkolne zadecydowały, że będą nazywać się Rodziną Szkół noszących imię Jana Pawła II.

Szkoły należące do rodziny zobowiązane są m.in. do realizowania nauczania Jana Pawła II. Pierwszym duszpasterzem rodziny szkół papieskich był bp Jan Chrapek, następnie funkcje tę pełnił bp Zygmunt Zimowski - obecnie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Jego następcą jest bp Henryk Tomasik.

Z informacji podawanych przez rodzinę szkół wynika, że blisko trzy czwarte placówek noszących imię Jana Pawła II to szkoły podstawowe i gimnazja; podstawówki stanowią większość w tej grupie.

Najwięcej szkół, którym patronuje papież, jest w województwie małopolskim - około 150 - i w województwie mazowieckim - około 140. Następne jest podkarpackie z około 110 szkołami i śląskie z ponad 90. Najmniej takich szkół - mniej niż 30 - jest w województwie opolskim.

Gdy spojrzy się na mapę Polski z zaznaczonymi punktami, gdzie mieszczą się szkoły noszące imię Jana Pawła II, to okazuje się, że największe zagęszczenie znaków jest w południowo-wschodniej Polsce, a najmniejsze - w Polsce północnej i zachodniej.

"Od czasu, gdy utworzona została nasza rodzina liczba szkół papieskich znacznie wzrosła. Szczególnie dużo przybyło ich w ostatnich latach, po śmierci Ojca Świętego. W 2005 r. było nas około 600, teraz jest prawie dwa razy tyle" - powiedziała PAP przewodnicząca rady społecznej Rodziny Szkół Papieskich Halina Marciniak. Zaznaczyła, że także za granicą szkoły przybierają imię Jana Pawła II. "Zgłaszają się do nas. Chcą też należeć do naszej rodziny" - podkreśliła.

Marciniak zastrzega, że Rodzina Szkół noszących imię Jana Pawła II nie jest żadnym stowarzyszeniem ani organizacją czy fundacją. "To swoisty fenomen. To ruch społeczny, w którym łączą się szkoły mające za patrona osobę niezwykłą" - wyjaśniła.

Według jej relacji, aby ułatwić współpracę, działać według wspólnej idei i propagować ją, z inicjatywy bpa Zimowskiego w 2005 r. powstała społeczna rada rodziny szkół. Raz do roku przedstawiciele szkół spotykają na zjeździe szkół należących do rodziny. W tym roku taki zjazd odbędzie się pod koniec maja w Koronowie niedaleko Bydgoszczy.

Co roku w październiku szkoły noszące imię Jana Pawła II spotykają się, by wspólnie uczestniczyć w pielgrzymce na Jasną Górę. Tegoroczna XI Pielgrzymka odbędzie się 5 października. Przewodniczyć jej będzie metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. (PAP)

dsr/ hes/ mhr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz