Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ponad 3 tys. zł za kubik dębiny

0
Podziel się

Ponad 3 tys. zł zapłacono za metr sześcienny dębiny na 19. Międzynarodowej
Aukcji Drewna Okleinowego i Tartacznego, którą w czwartek przeprowadzono w Perzycach pod
Krotoszynem (Wielkopolskie).

bEhZDqxx

Ponad 3 tys. zł zapłacono za metr sześcienny dębiny na 19. Międzynarodowej Aukcji Drewna Okleinowego i Tartacznego, którą w czwartek przeprowadzono w Perzycach pod Krotoszynem (Wielkopolskie).

Według przedstawicieli firm z przemysłu drzewnego, dębina krotoszyńska jest niezwykle cenna. Dzięki odpowiedniemu siedlisku osiąga doskonałą strukturę.

"Na ubiegłorocznej aukcji cena maksymalna tego drewna była niższa o 50 złotych" - poinformował PAP Tadeusz Konieczny z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Poznaniu.

bEhZDqxz

Przez niemal cały dzień przedstawiciele 19 firm z Polski i Austrii licytowali ceny najwyższej jakości drewna dębowego, jakości okleinowej i surowca olchowego.

Pod młotek wystawiono 1150 metrów sześciennych ponad 180-letniej dębiny, pochodzącej głównie z terenu miejscowego nadleśnictwa. Wystawiono także surowiec z nadleśnictw w Koninie, Pniewach, Jarocinie, Karczmie Borowej, Górze Śląskiej i Gnieźnie. Licytowano również 20 metrów sześciennych surowca olchowego oraz 500 metrów sześciennych dębiny jakości okleinowej.

W powiecie krotoszyńskim znajduje się jeden z największych w Polsce kompleksów naturalnych lasów dębowych. Dąbrowy krotoszyńskie zajmują 23 tys. ha powierzchni i rosną na glinach krotoszyńskich, na Wysoczyźnie Kaliskiej. Leśnicy twierdzą, że ten zwarty kompleks drzewostanów dębowych jest ewenementem w skali kraju.

Najstarsze drzewa osiągają 40 m wysokości, a pozyskiwany z nich surowiec należy do najcenniejszych w Europie. Na terenie miejscowego nadleśnictwa istnieje mikroregion mateczny, z którego pozyskuje się najbardziej wartościowe nasiona dębu szypułkowego.

bEhZDqxF

"Przyrosty dochodzą tutaj nawet do 10 słoi na jednym centymetrze, podczas gdy w innych rejonach kraju może to być zaledwie od jednego do pięciu słoi. Na tym polega wyjątkowość krotoszyńskiej dębiny " - twierdzi Wiesław Nowakowski z RDLP.

Krotoszyńska dębina łatwo się skrawa i dzięki temu doskonale nadaje się do produkcji oklein. Na płycie krotoszyńskiej rośnie ona wolno i dzięki temu jest miękka nadająca się do obróbki.

Krotoszyńska aukcja jest najstarszą giełdą dębową w kraju. Później rozpoczęły podobną działalność aukcje w Szczecinie i Krośnie, ale żadna z nich nie oferowała tak dużej i dobrej jakościowo dębiny - twierdzą wielkopolscy leśnicy. Aukcję zorganizowała poznańska RDLP.(PAP)

zak/ drag/ bk/

bEhZDqya
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)