Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ponad połowa z nich nie chce Polaków za sąsiadów

0
Podziel się:

Aż 51 proc. Litwinów nie chce mieszkać w sąsiedztwie Polaków - wynika z sondażu GfK Custom Research Baltic

Ponad połowa z nich nie chce Polaków za sąsiadów
(Mr. T in DC/CC/Flickr)

51 proc. Litwinów nie chce mieszkać w sąsiedztwie Polaków - wynika z sondażu GfK Custom Research Baltic.

24 proc. respondentów nie życzy sobie sąsiedztwa Polaków w _ żadnym wypadku _, a 27 proc. - _ raczej by nie chciało _. Dla porównania: w 2008 roku Polaków za sąsiadów nie chciało 9,5 proc. mieszkańców Litwy - informuje miesięcznik IQ.

Największy dystans do Polaków w ostatnim sondażu wykazali mieszkańcy Szawli i Kłajpedy, gdzie Polacy stanowią znikomy procent.

Autor publikacji Tomas Janeliunas odnotowuje, że _ takie tendencje powinny niepokoić litewskich polityków, którzy ciągle usiłują twierdzić, iż napięcie między Litwą a Polską jest kwestią poszczególnych polityków i nie wpływu na społeczeństwo _.

_ Należy uznać, że emocje, które dominują w środowisku politycznym, udzielają się nie tylko mediom, ale mają też wpływ na opinię publiczną _ - napisał Janeliunas. Zwrócił uwagę, że _ w ostatnim sondażu Polacy wyprzedzili nawet Żydów _.

Sąsiedztwa Żydów nie życzy sobie 45 proc. respondentów, 20 proc. nie chce mieć za sąsiadów Rosjan, 14 proc. Estończyków i 11 proc. Łotyszy. Najmniej pożądaną grupą sąsiadów na Litwie pozostają Romowie. Nie chce ich mieć w pobliżu 87 proc. Litwinów.

Sondaż został przeprowadzony w listopadzie ubiegłego roku drogą internetową. Wzięło w nim udział 1714 osób.

Czytaj w Money.pl
Buzek: Straciliśmy do siebie zaufanie Przewodniczący PE spotkał się z grupą polskich dziennikarzy z Wilna.
RPO: Polacy powinni mieć prawa jak Niemcy Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz podkreśla, że prawo do edukacji w języku ojczystym, w tym po polsku, powinno być respektowane w całej Europie.
Tusk załatwił poprawę sytuacji Polaków? Premierzy Polski i Litwy zapowiedzieli powstanie zespołu do spraw edukacji, w skład którego wejdą wiceministrowie z obu krajów, eksperci, a także przedstawiciele mniejszości polskiej i litewskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)