Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ponton: młodzieży brakuje wiedzy na temat seksualności

0
Podziel się:

Młodym ludziom w Polsce brakuje elementarnej
wiedzy na temat seksualności - wynika z doświadczeń Grupy
Edukatorów Seksualnych Ponton, która po raz kolejny, wspólnie z
Federacją na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny apeluje o
wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół.

Młodym ludziom w Polsce brakuje elementarnej wiedzy na temat seksualności - wynika z doświadczeń Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton, która po raz kolejny, wspólnie z Federacją na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny apeluje o wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół.

Jak poinformowano we wtorek na konferencji prasowej, 2 lipca już po raz trzeci rozpoczyna działalność Wakacyjne Pogotowie Pontonowe, do którego młodzi ludzie mogą zwracać się z pytaniami na temat seksu, antykoncepcji, zdrowia czy dojrzewania. Pogotowie będzie działać do końca sierpnia, codziennie od godz. 18 do 21.

Jak pokazały dotychczasowe doświadczenia doradców z Pontonu, młodzi ludzie są w tych kwestiach bardzo zagubieni, brakuje im podstawowej wiedzy na temat ich ciał, a niewiele jest miejsc, gdzie mogliby się zwrócić z tego rodzaju problemami.

"Młodzież pełna jest zahamowań, wstydzi się mówić o dolegliwościach części intymnych, z czego mogą wyniknąć groźne dla zdrowia komplikacje. Na domiar złego, wciąż funkcjonuje mnóstwo stereotypów dotyczących życia seksualnego" - mówiła koordynatorka Grupy Ponton Aleksandra Józefowska.

Podkreśliła, że w kwestii edukacji seksualnej w szkołach od lat nic się nie zmienia i wciąż znacznie odbiega od standardów międzynarodowych. Z informacji, które Federacja oraz Ponton uzyskały w Ministerstwie Edukacji Narodowej, wynika, że w przyszłym roku szkolnym resort nie planuje w tej kwestii żadnych zmian, nie będzie także zmian na liście podręczników do "Wychowania do życia w rodzinie".

Józefowska przypomniała, że Ponton oraz Federacja od lat apelują o wprowadzenie do szkół rzetelnej, neutralnej światopoglądowo i dostosowanej do wieku dziecka edukacji seksualnej, realizowanej przez kompetentnych nauczycieli. Program nauczania tego przedmiotu powinien także promować bezpieczne zachowania, postawy asertywne, relacje partnerskie oraz profilaktykę przemocy seksualnej i przedwczesnej inicjacji.

Zdaniem Kamili Raczyńskiej, jednej z wolontariuszek Pontonu, wiele problemów, zwłaszcza młodych dziewcząt, wynika z nieumiejętności stawiania granic. "Dziewczętom brakuje asertywności, nie potrafią powiedzieć nie, gdy nie są jeszcze gotowe na seks. Nasze doświadczenia pokazują, że mniej więcej w wieku 15-16 lat zaczyna dominować przekonanie, że +wypada już+ rozpocząć współżycie" - mówiła Raczyńska.

Jak zaznaczyła inna wolontariuszka Magda Warszykowska, pytania kierowane do Wakacyjnego Pogotowia w poprzednich latach oraz do działającego przez cały rok telefonu zaufania dotyczą głównie antykoncepcji, zdrowia, fizjologii i dojrzewania. Dodała, że coraz częściej zdarzają się również telefony od rodziców.

Józefowska podkreśliła, że wszyscy wolontariusze Pontonu dyżurujący przy telefonie zaufania oraz w Wakacyjnym Pogotowiu przeszli cykl szkoleń z ginekologiem i psychologiem. "Nie uważamy się za ekspertów, często radzimy się lekarzy, którzy z nami stale współpracują. W większości przypadków pełnimy raczej rolę skrzynki kontaktowej i wskazujemy, do kogo należy się zwrócić, by uzyskać pomoc" - powiedziała Józefowska.

Od marca br. działa filia Pontonu w Gdańsku. Grupa działa jako jedna z sekcji Naukowego Koła Seksuologii Uniwersytetu Gdańskiego, a honorowy patronat nad jej działalnością objął dziekan Wydziału Nauk Społecznych prof. Henryk Machel. Grupa prowadzi m.in. warsztaty dla studentów pedagogiki oraz zajęcia dla nastoletnich dziewcząt w pogotowiu opiekuńczym. (PAP)

akw/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)