Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Porozumienie między PERN "Przyjaźń" i Politechniką Gdańską

0
Podziel się:

Rozwój innowacyjnych rozwiązań na potrzeby logistyki naftowej i chemicznej to
jeden z celów podpisanego porozumienia o współpracy między PERN "Przyjaźń" i Politechniką Gdańską.
Porozumienie zostało podpisane we wtorek w Gdańsku.

Rozwój innowacyjnych rozwiązań na potrzeby logistyki naftowej i chemicznej to jeden z celów podpisanego porozumienia o współpracy między PERN "Przyjaźń" i Politechniką Gdańską. Porozumienie zostało podpisane we wtorek w Gdańsku.

Porozumienie podpisali: prezes PERN "Przyjaźń" S.A. Marcin Moskalewicz, wiceprezes PERN Dariusz Zawadka i rektor Politechniki Gdańskiej prof. Henryk Krawczyk.

Dokument przewiduje m.in. rozwój innowacyjnych rozwiązań na potrzeby logistyki naftowej i chemicznej, wsparcie naukowe projektów, analizy, ekspertyzy techniczne, prace naukowo-badawcze oraz wymianę doświadczeń i wiedzy.

Prezes PERN "Przyjaźń" Marcin Moskalewicz zaznaczył, że podpisana umowa jest potwierdzeniem wieloletniej współpracy. "Ja chcę, żeby myśl naukowa było mocno wdrażana w biznes, bo PERN tego potrzebuje" - powiedział dziennikarzom. Moskalewicz liczy na pomoc naukowców w trzech tematach. Wyjaśnił, że chodzi o technologię budowy zbiorników na paliwo, bezpiecznych, ale oszczędnych; o zwiększenie przepustowości rurociągów bez konieczności budowy nowego rurociągu. Jako trzeci problem prezes PERN wymienił potrzebę rozwiązań ekologicznych, które będą minimalizowały np. wyziewy ze zbiorników czy wycieki z rur i które pozwolą na szybką utylizację ewentualnych zanieczyszczeń.

Zadeklarował, że przedsiębiorstwo może zaoferować pomoc finansową lub wspólnie z uczelnią poszukiwać źródeł finansowania projektów.

Rektor Politechniki Gdańskiej prof. Henryk Krawczyk powiedział dziennikarzom, że dzięki porozumieniu liczy na rozwój "trójkąta wiedzy" tj. edukacji, badań i innowacji. "Wielka firma, która ma ciekawe problemy, które wymagają rozwiązania i które są również wyzwaniem dla politechniki" - powiedział. "Z punktu widzenia nauki można łatwo znaleźć rozwiązania, ale tutaj trzeba też brać pod uwagę rozwiązania biznesowe i możliwości ludzkie" - tłumaczył.

Poinformował, że rocznie PG zdobywa ok. 100 mln zł dzięki realizacji projektów dla biznesu. Współpracuje z ok. 10 przedsiębiorstwami z całego kraju. "My po prostu wiemy, że jak zrobimy coś ciekawego, to pieniądze będą" - dodał.

Na Pomorzu PERN realizuje trzy duże inwestycje. Na początku 2014 r. planuje rozpocząć budowę Terminalu Naftowego w Gdańsku. To strategiczny projekt spółki zakładający budowę zbiorników wraz z infrastrukturą do magazynowania i przeładunku ropy naftowej oraz chemikaliów o łącznej pojemności ok. 700 tys. m sześc.

Przedsiębiorstwo planuje też zbudować trzecią nitkę rurociągu pomorskiego łączącego Bazę Surowcową w Płocku z Bazą Manipulacyjną w Gdańsku. Spółka ma także w planach wybudowanie kolejnych zbiorników w bazie w Gdańsku.

PERN "Przyjaźń" jest spółką, w której 100 proc. akcji należy do Skarbu Państwa. Zajmuje się głównie transportem ropy naftowej do rafinerii w Polsce oraz wschodnich Niemiec, poprzez rurociąg "Przyjaźń", biegnący z Adamowa do Płocka i dalej do Schwedt oraz Rurociąg Pomorski łączący Płock z Gdańskiem.

PERN "Przyjaźń" świadczy również usługi magazynowania ropy naftowej w trzech bazach w Adamowie, Płocku oraz Gdańsku, o łącznej pojemności blisko 3 mln m sześc. (PAP)

bls/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)