Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Porozumienie Rosja-RPA o dostawach nisko wzbogaconego uranu

0
Podziel się

Rosja i Republika Południowej Afryki podpisały w czwartek umowę,
na mocy której Moskwa zobowiązała się do 2017 roku dostarczać nisko wzbogacony uran do jedynej w
RPA elektrowni jądrowej Koeberg, położonej 30 km na północ od Kapsztadu.

bEiPXMGJ

Rosja i Republika Południowej Afryki podpisały w czwartek umowę, na mocy której Moskwa zobowiązała się do 2017 roku dostarczać nisko wzbogacony uran do jedynej w RPA elektrowni jądrowej Koeberg, położonej 30 km na północ od Kapsztadu.

Porozumienie zostało zawarte w następstwie rozmów rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa z przebywającym z wizytą w Moskwie przywódcą RPA Jacobem Zumą.

Dokument, będący przedłużeniem umowy z lat 90., wejdzie w życie z początkiem 2011 roku.

bEiPXMGL

Szef Państwowej Korporacji ds. Energii Atomowej (Rosatom) Siergiej Kirijenko powiedział, że dzięki umowie Rosja będzie kontrolować 45 procent rynku uranu w RPA.

Kirijenko nie podał szczegółów finansowych kontraktu, lecz dodał, że Rosja rozpatrzy budowanie kolejnych elektrowni jądrowych w RPA.

Prezydent Zuma, którego kraj ma najpotężniejszą gospodarkę w Afryce, stara się rozszerzać kontakty handlowe RPA z Rosją i Chinami. "Próbujemy wzmocnić kontakty handlowe (...) poprzez realizację istniejących już projektów. Chcemy również poznawać nowe możliwości" - powiedział Zuma.

Jednak jak pisze Reuters, dwustronna wymiana handlowa między RPA a Rosją jest niewielka i w zeszłym roku wyniosła jedynie 517 mln dolarów. (PAP)

bEiPXMGR

jhp/ ap/

6733813 6733482

bEiPXMHm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)