Notowania

wiadomości
03.12.2011 21:56

Porozumienie serbsko-kosowskie w sprawie przejść granicznych

Borislav Stefanović, negocjator z ramienia Serbii prowadzący pod auspicjami UE rozmowy z Kosowem w sprawie funkcjonowania przejść granicznych między obu krajami, na których dochodziło do ciężkich incydentów, osiągnął porozumienie w sprawie "wspólnego zarządzania" przejściami.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Borislav Stefanović, negocjator z ramienia Serbii prowadzący pod auspicjami UE rozmowy z Kosowem w sprawie funkcjonowania przejść granicznych między obu krajami, na których dochodziło do ciężkich incydentów, osiągnął porozumienie w sprawie "wspólnego zarządzania" przejściami. *

Stefanović, który jeszcze w piątek mówił, że porozumienia nie ma, oświadczył w sobotę, że "Serbia uzyskała po dodatkowych konsultacjach z Unią Europejska gwarancje w sprawie przejść granicznych".

"Mogę teraz zapewnić, że porozumienie osiągnięto i wejdzie ono w życie z chwilą jego zaakceptowania przez kompetentne organa Serbii" - powiedział serbski negocjator.

Serbskie media poinformowały w sobotę, powołując się na Stefanovicia, że na przejściach granicznych między Serbią a Kosowem będą serbscy policjanci i celnicy, członkowie europejskiej misji EULEX z prawem podejmowania decyzji, policja kosowska i kosowscy "obserwatorzy celni".

Stefanović zapewnił, że osiągnięte porozumienie umacnia pozycję Serbii w przededniu podjęcia przez Unię Europejską decyzji w sprawie serbskiej kandydatury do UE.

Od ubiegłego lata Serbowie zamieszkali w północnym Kosowie wznoszą barykady na drogach prowadzących do przejść granicznych w Jarinje i Brnjaku, aby w ten sposób zaprotestować przeciwko obecności celników albańsko-kosowskich przysłanych przez rząd w Prisztinie.

Ta serbska mniejszość stawia opór wobec egzekwowania przez władze w Prisztinie ich praw w części kraju zamieszkanej przez serbską mniejszość.

Podobnie jak Belgrad, serbska mniejszość odmawia uznania proklamowanej w 2008 r. niepodległości Kosowa.

Agencja dpa cytuje burmistrza serbskiej gminy Zubin Potok, Slavisę Risticia, który wezwał serbskich mieszkańców gminy do dalszej obrony ich dwudziestu barykad na drogach do przejść granicznych.

Ristić oświadczył: "Powstał fakt dokonany - między Kosowem, a środkową Serbią istnieje granica. Nie można tego interpretować inaczej jak uznania przez Belgrad niezależności Kosowa". (PAP)

ik/ ro/

10327654 10326373 10326962 10327309

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz