Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Porozumienie Zielonogórskie krytykuje ustawę o podwyżkach dla pracowników ochrony zdrowia

0
Podziel się:

Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego
krytykują przepisy ustawy o podwyżkach płac dla pracowników
ochrony zdrowia. Ustawę o przekazaniu środków finansowych na
wzrost wynagrodzeń 13 lipca uchwalił Sejm, a w czwartek przyjął
Senat.

Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego krytykują przepisy ustawy o podwyżkach płac dla pracowników ochrony zdrowia. Ustawę o przekazaniu środków finansowych na wzrost wynagrodzeń 13 lipca uchwalił Sejm, a w czwartek przyjął Senat.

Lekarze twierdzą, że ustawa ta nie obejmuje lekarzy rodzinnych, specjalistów i stomatologów, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami zakładów opieki zdrowotnej (zoz) i nie pobierają wynagrodzeń. Przedstawiciele Porozumienia zapowiedzieli protesty przeciwko tej ustawie.

Zgodnie z jej zapisami, pracownicy ochrony zdrowia zatrudnieni w publicznych, jak i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej dostaną wyższe pensje od października tego roku. Lekarze, pielęgniarki i położne zatrudnione w podstawowej opiece zdrowotnej mają otrzymać podwyżki od 1 stycznia 2007 roku.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy Miller wyjaśnił we wtorek, że lekarze rodzinni otrzymają podwyżki w przyszłym roku, ponieważ Fundusz przeznaczył już w tym roku dodatkowe 240 mln zł na wyższe płace dla nich.

Rzecznik prasowy PZ Robert Sapa powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie, że program ochrony zdrowia ministra Zbigniewa Religi faworyzuje publiczną służbę zdrowia, a w szczególności szpitalnictwo.

"Największe nakłady powinny być przeznaczane na podstawową opiekę zdrowotną oraz na leczenie ambulatoryjne, które powinno świadczyć ponad 90 proc. usług zdrowotnych w naszym kraju. Specjaliści ambulatoryjni powinni wykonywać proste zabiegi na miejscu, co parokrotnie zmniejszy ich koszt w stosunku do leczenia szpitalnego" - podkreślił Sapa.

Jak stwierdził Sapa, niepubliczne placówki realizujące publiczne zadania świadczą usługi na wysokim poziomie i nie generują takiego zadłużenia jak zakłady publiczne. Projekty zwiększenia składki OC dla kierowców lub stworzenia centralnej sieci szpitali przedstawiane przez ministra, Sapa uznał za bezsensowne.

Na konferencji zaprezentowano nowy bezpłatny miesięcznik wydawany przez lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego "Zdrowie dla każdego", który ma być przekazywany bezpośrednio przez lekarza pacjentowi i promować profilaktykę i ochronę zdrowia.

Porozumienie Zielonogórskie powstało w 2003 roku, zrzesza kilkanaście tysięcy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistyki ambulatoryjnej. Celem Porozumienia jest obrona interesów świadczeniodawców i ich pacjentów. (PAP)

akn/ eaw/ malk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)