Notowania

coraz
06.10.2010 12:43

Port lotniczy w Gdańsku obsługuje coraz więcej pasażerów

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy zanotował ponad 18-procentowy wzrost liczby pasażerów od stycznia do września br. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. W tym roku obsłużono tam ponad 1,7 mln pasażerów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy zanotował ponad 18-procentowy wzrost liczby pasażerów od stycznia do września br. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. W tym roku obsłużono tam ponad 1,7 mln pasażerów.

Michał Dargacz z Działu Analiz Ekonomicznych i Marketingu gdańskiego lotniska poinformował w środę PAP, że tylko we wrześniu port obsłużył ok. 219 tys. pasażerów. W porównaniu z wrześniem 2009 r. liczba jest wyższa o prawie 15 proc.

"Osiągamy wartości wyższe niż zakładały nawet najbardziej optymistyczne prognozy opracowywane przez instytucje bankowe i firmy doradcze, zaangażowane w finansowanie zakrojonego na szeroką skalę naszego procesu inwestycyjnego" - powiedział prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy Tomasz Kloskowski.

Kierownik Działu Analiz Ekonomicznych i Marketingu gdańskiego lotniska Adam Skonieczny uważa, że wzrost liczby pasażerów jest efektem ożywienia gospodarczego. "To zauważa się we wzroście liczby pasażerów, zwłaszcza w segmencie przylotów służbowych oraz liczby podróżujących liniami niskokosztowymi" - zaznaczył. Podkreślił, że należy pamiętać, iż ten rok porównujemy do 2009 r., w którym zanotowano ponad 1-proc. spadek liczby pasażerów w porównaniu z poprzednim rokiem.

Skonieczny poinformował, że ok. 45 proc. pasażerów gdańskiego lotniska stanowią obcokrajowcy. Mieszkańcy woj. pomorskiego to 38 proc., a pozostałe 17 proc. to są mieszkańcy ościennych województw.

Z Gdańska pasażerowie najczęściej wylatują do Londynu, Warszawy, Frankfurtu i Oslo.

Port Lotniczy w Gdańsku realizuje program inwestycyjny o wartości 455 mln zł. W latach 2009-2015 mają powstać: drugi terminal, droga kołowania, nowa płyta postojowa, płyta do odladzania samolotów i nowa baza techniczna. Po rozbudowie gdańskie lotnisko będzie mogło obsłużyć 5 mln pasażerów rocznie, czyli dwukrotnie więcej niż dotychczas. (PAP)

bls/ pad/ jra/

Tagi: coraz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz