Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portal IPN o podziemiu niepodległościowym na Mazowszu i Podlasiu

0
Podziel się:

Losy podziemia niepodległościowego po wojnie na Mazowszu i Podlasiu,
biogramy uczestników, mapy ich działania oraz trasy poświęconych im rajdów historycznych, śpiewniki
piosenek partyzanckich, publikacje i multimedia znalazły się na nowym portalu IPN.

Losy podziemia niepodległościowego po wojnie na Mazowszu i Podlasiu, biogramy uczestników, mapy ich działania oraz trasy poświęconych im rajdów historycznych, śpiewniki piosenek partyzanckich, publikacje i multimedia znalazły się na nowym portalu IPN.

Portal http://wilczetropy.ipn.gov.pl został przygotowany przez oddział warszawski Instytutu Pamięci Narodowej. "W strukturze IPN niejako wyspecjalizował się on w tematyce powojennego podziemia narodowego i niepodległościowego. Dlatego portal jest poświęcony Mazowszu i sąsiedniemu Podlasiu, gdzie to podziemie po wojnie było bardzo silne. Oddział warszawski wydał wiele publikacji zajmujących się tą tematyką czy serię komiksową pod nazwą właśnie +Wilcze tropy+ o żołnierzach wyklętych. Portal jest takim zbiorem podstawowych informacji o podziemiu i propozycji dydaktycznych. To takie małe kompendium dotyczące ludzi i miejsc z rejonu Mazowsza i Podlasia" - powiedział PAP naczelnik wydziału komunikacji społecznej biura prezesa IPN Michał Kurkiewicz.

Na stronie można się zapoznać z dziejami walki powojennego podziemia niepodległościowego, którego żołnierze, ocaleli z akcji pacyfikacyjnych władz komunistycznych, ukrywali swoją przeszłość często aż do 1989 r. Ich działalność została upamiętniona w 2011 r. ustanowieniem przez Sejm Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Portal przybliża biogramy poszczególnych uczestników walk i ich fotografie, zawiera też ofertę edukacyjną poświęconą ich losom. Na stronie zamieszczono scenariusze lekcji dla szkół ponadpodstawowych o dziejach żołnierzy wyklętych, trasy rajdów historycznych, śpiewnik piosenek partyzanckich z chwytami gitarowymi, mapy działania oddziałów podziemia oraz publikacje IPN poświęcone tej tematyce i fragmenty komiksów z serii "Wilczym tropem".

Portal przedstawia okres od roku 1944, kiedy zaczęły działać pierwsze struktury podziemia antykomunistycznego, do roku 1956. "Chociaż ostatni partyzant Józef Franczak +Lalek+ zginął w 1963 roku, jednak za taką cezurę działania zbrojnego podziemia antykomunistycznego po wojnie przyjmuje się rok 1956. Ono wypalało się trochę samoistnie, bo trudno jednak było wtedy iść do lasu i walczyć z wojskiem, które było sojusznikiem niezwykle silnej armii sowieckiej, w razie potrzeby wspieranym przez nią w tej walce. W 1956 roku po dojściu Gomułki do władzy nastąpiło też pewnego rodzaju +oswojenie+ reżimu komunistycznego. Reżim złagodniał, więc i opór też się symetrycznie zmniejszył" - mówił Kurkiewicz.

Podkreślił także, że dzieje żołnierzy wyklętych to część historii, która przez okres PRL-u albo nie istniała w ogóle, albo była przedstawiana "w krzywym zwierciadle jako +bandy i bandyci+". "Teraz pamięć o nich wróciła w +wielkim stylu+. Wydaje się, że podstawową rzeczą jest przede wszystkim poznanie ich historii, w czym są niestety spore braki. Ważne jest +odkrycie+ tych nieznanych faktów i przypomnienie ich zwłaszcza osobom młodym" - podsumował naczelnik wydziału komunikacji społecznej biura prezesa IPN. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)