Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia: 1,5 tony materiałów wybuchowych w kryjówce ETA

0
Podziel się:

W portugalskiej kryjówce baskijskich separatystów z
organizacji ETA odnaleziono 1,5 tony materiałów wybuchowych - podało w sobotę hiszpańskie MSW.

W portugalskiej kryjówce baskijskich separatystów z organizacji ETA odnaleziono 1,5 tony materiałów wybuchowych - podało w sobotę hiszpańskie MSW.

Używany przez ETA dom na przedmieściach Obidos, 100 km na północ od Lizbony, portugalska policja odkryła w piątek, zaalarmowana przez okolicznych mieszkańców. Ich podejrzenia wzbudziło to, że dwóch hiszpańskojęzycznych mężczyzn, którzy niedawno wynajęli tę nieruchomość, w pośpiechu ją opuściło.

W domu, garażu oraz zaparkowanym w nim samochodzie policja odnalazła 1330 kg saletry amonowej, 75 kg saletry potasowej, 40 litrów kwasu siarkowego i mniejsze ilości innych substancji wybuchowych. Znaleziono ponadto zapalniki, podrobione tablice rejestracyjne, mapy kilku hiszpańskich miast oraz komputery, które pozwoliły zidentyfikować dwóch domniemanych członków ETA.

Jak powiedział komendant główny lokalnej policji Helder Barros, część materiałów wybuchowych była gotowa do użycia.

Agencje przypominają, że niespełna miesiąc temu portugalska policja aresztowała dwóch domniemanych terrorystów z ETA, którzy schronienia przed hiszpańskimi służbami bezpieczeństwa szukali w północnej Portugalii.

"ETA próbuje obecnie założyć bazę w Portugalii, ponieważ nie może już tego zrobić we Francji ani Hiszpanii" - powiedział agencji AFP portugalski ekspert ds. terroryzmu Jose Manuel Anes. Europejska agencja policyjna Europol ostrzeżenia takie formułowała już w 2003 r.

Podejrzenia, że terroryści z ETA znajdują schronienie w Portugalii wyraził niedawno także hiszpański minister spraw wewnętrznych Alfred Perez Rubalcaba, lecz Lizbona zaprzeczyła.

Powstała pod koniec lat 50. XX w. ETA (Euskadi Ta Askatasuna - Kraj Basków i Wolność) walczy o utworzenie niepodległego państwa baskijskiego w rejonie północnej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji. Formacji tej, figurującej na amerykańskiej i unijnej liście organizacji terrorystycznych, przypisuje się odpowiedzialność za śmierć 828 osób.(PAP)

gsi/

5622219 int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)