Notowania

ofiary
20.02.2010 19:16

Portugalia: 25 śmiertelnych ofiar nawałnicy na Maderze

# dochodzi większa liczba ofiar #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi większa liczba ofiar #

20.02. Lizbona (PAP/AFP, Media) - Co najmniej 25 osób straciło życie wskutek największej od 1993 roku nawałnicy, która nawiedziła Maderę w nocy z piątku na sobotę .

Liczbę "co namniej 25 śmiertelnych ofiar" potwierdziło w sobotę wieczorem portugalskie Ministerstwo Administracji Wewnętrznej - podał lizboński dziennik "Publico" w wersji elektronicznej.

Premier Portugalii Jose Socrates czeka, aż ustaną największe burze i ulewy, aby polecieć samolotem wojskowym na Maderę odległą od Portugalii o 900 kilometrów na południowy zachód.

Brak na razie szczegółowych danych o śmiertelnych ofiarach klęski żywiołowej, ale wiadomo, że jest również wielu rannych.

Lotnisko międzynarodowe na Maderze zostało zamknięte dla ruchu. Władze lokalne i policja wezwały mieszkańców Madery, aby nie opuszczali domów. Poinformowały, że komunikacja między stolicą - Funchal a innymi miastami wyspy została przerwana.

Wkrótce po tym, jak w nocy z piątku na sobotę zaczęła się nawałnica, wystąpiły z brzegów potoki i rzeki na tej górzystej, malowniczej wyspie o subtropikalnym klimacie.

Największe szkody huraganowy wiatr i ulewa wyrządziła w ponad stutysięcznym, pełnym europejskich turystów Funchal. Dwa górskie potoki płynące przez miasto wystąpiły z brzegów, zalewając co najmniej kilka handlowych ulic. Ewakuowano dwa wielkie centra handlowe Funchal.

Bardzo ucierpiało także leżące o 12 kilometrów na zachód od Funchal portowe miasto Ribeira Brava (po polsku - Rwący Potok). Przepływający przez nie strumień wystąpił z brzegów, zniszczył mosty i zalał ulice w nadmorskiej, handlowej części Ribeiry.(PAP)

ik/ kar/

e

Tagi: ofiary, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz