Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Portugalia: Buzek: oszczędności nie wystarczą

0
Podziel się

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek zaapelował w piątek
do Portugalii o przyśpieszenie reform strukturalnych w celu zwiększenia konkurencyjności kraju,
oceniając, że "oszczędności nie wystarczą", by przełamać kryzys zadłużenia publicznego.

bDeYyHNN

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek zaapelował w piątek do Portugalii o przyśpieszenie reform strukturalnych w celu zwiększenia konkurencyjności kraju, oceniając, że "oszczędności nie wystarczą", by przełamać kryzys zadłużenia publicznego.

Portugalia "daje dowód odpowiedzialności, podejmując posunięcia oszczędnościowe, ale należy także przeprowadzić reformy strukturalne" - oznajmił na konferencji prasowej Buzek, kończąc wizytę w Lizbonie.

Zapewniając o swej "wierze" w Portugalię, uważaną za jedno z najsłabszych finansowo państw strefy euro, Buzek ocenił, że "fakt, iż opozycja popiera posunięcia oszczędnościowe, jest dla Unii Europejskiej ważnym sygnałem".

bDeYyHNP

Jak jednak podkreślił, "oszczędności nie wystarczą, są potrzebne reformy strukturalne". Wymienił tu m.in. "reformę rynku pracy, wieku emerytalnego i systemu emerytalnego".

"Jestem pewien, że zostanie to w Portugalii przeprowadzone. Jest to absolutnie konieczne, by osiągnąć wysoki wzrost i tworzyć miejsca pracy" - zaznaczył.

Po tym, gdy w 2009 roku Portugalia zanotowała deficyt budżetowy na poziomie 9,3 proc. PKB, rząd w Lizbonie wprowadził program obniżenia deficytu do 7,3 proc. w 2010 roku, a następnie do 4,6 proc. w 2011. Po Grecji i Irlandii Portugalia jest uważana za kolejny kraj strefy euro, który może zwrócić się o pomoc finansową. (PAP)

mw/ mc/

bDeYyHNV

8370930

bDeYyHOq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)