Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia: Chińskie firmy zainwestowały w ciągu dwóch lat 5 mld euro

0
Podziel się:

Chińskie przedsiębiorstwa zainwestowały w latach 2012-2013 co najmniej 5 mld
euro w Portugalii. Spółki z ChRL zagościły w niemal wszystkich sektorach gospodarki tego
iberyjskiego kraju.

Chińskie przedsiębiorstwa zainwestowały w latach 2012-2013 co najmniej 5 mld euro w Portugalii. Spółki z ChRL zagościły w niemal wszystkich sektorach gospodarki tego iberyjskiego kraju.

Chińskim przedsiębiorcom ekspansję na portugalskim rynku ułatwiło porozumienie z maja 2011 r. zawarte między Lizboną a Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) i Unią Europejską (UE). Na jego podstawie Portugalia zobowiązała się do ustabilizowania finansów publicznych poprzez m.in. program prywatyzacji kilkudziesięciu spółek. Jego realizacja dotychczas przyniosła Lizbonie wpływy na poziomie 8,1 mld euro.

Największe przejęcia ze strony chińskich inwestorów miały miejsce w sektorze energetycznym. W grudniu 2011 r. rząd Pedra Passosa Coelho zgodził się sprzedać firmie China Three Gorges 21,35 proc. państwowych udziałów EDP, największego portugalskiego wytwórcy energii elektrycznej. W zamian azjatycki nabywca zadeklarował wpłatę 2,69 mld euro do portugalskiego budżetu, budowę fabryki turbin wiatrowych oraz inwestycje w farmy wiatrowe.

Kolejnym dużym przedsięwzięciem Chińczyków było przejęcie w lutym 2012 r. 25 proc. udziałów firmy REN, głównego operatora sieci przesyłu energii w Portugalii. Ich nabywcą została w zamian za 390 mln euro firma State Grid.

Prywatyzacji REN i EDP towarzyszyło wejście do portugalskiego sektora bankowego spółki Industrial and Commercial Bank of China (ICBC). Swój pierwszy oddział otworzyła ona w lutym 2012 r. w Lizbonie, pomagając równocześnie w finalizowaniu zapłaty za akcje przejętych przez chińskie spółki obu energetycznych potentatów.

W 2012 r. inna instytucja finansowa z ChRL - China Development Bank - zadeklarowała chęć inwestycji w bank BCP, większościowego udziałowca polskiego Banku Millennium. Dotychczas jednak nie zdołała zrealizować swego zamiaru.

Od dwóch lat nasilone inwestycje w Portugalii prowadzi chińska firma branży elektronicznej Huawei, a także działająca w sektorze wodociągów Bejing Enterprises Water Group. Chińscy inwestorzy prowadzą też negocjacje w branży budowlanej, handlowej i spożywczo-rolnej. W tej ostatniej zainteresowani są głównie wytwórniami wina oraz plantacjami oliwek.

Od 9 stycznia br. Chińczycy obecni są też w portugalskiej branży ubezpieczeniowej. Tego dnia bowiem rząd Passosa Coelho zatwierdził sprzedaż 80 proc. udziałów Caixa Seguros, największej państwowej grupy ubezpieczeniowej Portugalii. W zamian za ponad 1 mld euro trafiły one w ręce koncernu Fosun z siedzibą w Szanghaju.

Chińscy inwestorzy przewodzą też wśród obywateli spoza UE, którzy nabywają tzw. złotą wizę, umożliwiającą im stały pobyt i przemieszczanie się po krajach strefy Schengen. Mogą ją otrzymać osoby, które zainwestują w Portugalii ponad 1 mln euro, pomogą stworzyć 30 miejsc pracy lub nabędą nieruchomość o minimalnej wartości 500 tys. euro.

Według szacunków Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (SEF) w Lizbonie dotychczas Portugalia przyznała na podstawie złotej wizy 471 tytułów stałego rezydenta obywatelom państw spoza UE. 399 z nich otrzymali Chińczycy.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)