Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia: Coraz bliżej do rozszerzenia strefy Schengen o nowe kraje UE

0
Podziel się:

Rozszerzenie strefy Schengen w
grudniu jest możliwe - zapewnił we wtorek portugalski minister
spraw wewnętrznych Antonio Costa, przekazując zgromadzonym w
Lizbonie ministrom z nowych państw UE pakiety do wdrożenia
niezbędnego oprogramowania Systemu Informacyjnego Schengen.

Rozszerzenie strefy Schengen w grudniu jest możliwe - zapewnił we wtorek portugalski minister spraw wewnętrznych Antonio Costa, przekazując zgromadzonym w Lizbonie ministrom z nowych państw UE pakiety do wdrożenia niezbędnego oprogramowania Systemu Informacyjnego Schengen.

W Lizbonie odbyła się we wtorek uroczysta ceremonia przekazania nowym państwom członkowskim UE opracowanego przez specjalistów portugalskich pakietu oprogramowania dostępnego do systemu Systemu Informacyjnego Schengen (tzw. SISone4ALL).

Wdrożenie systemu, który umożliwi wymianę informacji pomiędzy organami ścigania, jest niezbędnym warunkiem zniesienia granic w obrębie strefy Schengen. Celem jest wspólne korzystanie z danych dotyczących osób poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania, osób objętych zakazem wjazdu na terytorium UE, skradzionych pojazdów i dokumentów oraz fałszywych banknotów.

"To prawdziwy honor dla Portugalii, że możemy przyczynić się do umożliwienia realizacji wyznaczonego celu (zniesienia granic wewnętrznych UE - PAP) w grudniu 2007 roku" - powiedział podczas ceremonii przekazania oprogramowania minister Costa. "W ciągu najbliższych tygodni przystąpimy do jego instalowania w różnych krajach UE" - dodał.

Ostateczną, polityczną decyzję o zniesieniu granic maja podjąć jesienią ministrowie spraw wewnętrznych państw UE, po upewnieniu się, że System Informacji Schengen działa sprawnie oraz że każdy z nowych krajów UE spełnia wymagania traktatowe dotyczące zabezpieczenia granic.

Zgodnie z kalendarzem przyjętym w grudniu 2006 roku rozszerzenie strefy Schengen o 9 nowych krajów UE (Polska, Słowacja, Malta, Czechy, Węgry, Słowenia, Litwa, Łotwa i Estonia) rozpocznie się od zniesienia kontroli na lądowych i morskich przejściach granicznych 31 grudnia 2007. Natomiast kontrole graniczne na lotniskach w nowych krajach UE dla obywateli podróżujących w obrębie strefy Schengen miałyby zniknąć najpóźniej do 29 marca 2008 roku.

Portugalii, która w drugim półroczu tego roku obejmie przewodnictwo w UE, bardzo zależy na sukcesie i rozszerzeniu strefy Schengen zgodnie z tym kalendarzem. "To będzie historyczny moment - Europa bez granic począwszy od zachodnich brzegów Portugalii po wschodnie granice nowych państw członkowskich" - powiedział Costa.

Stronę polską reprezentował w Lizbonie pełnomocnik rządu ds. Systemu Informacyjnego Schengen Grzegorz Bliźniuk.

Inga Czerny (PAP)

icz/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)