Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia gotowa przyjąć dwóch więźniów z Guantanamo

0
Podziel się:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Portugalii oznajmiło w piątek, że kraj
ten przyjmie dwóch Syryjczyków osadzonych w amerykańskim więzieniu Guantanamo. W swoim oświadczeniu
opublikowanym na stronach internetowych ministerstwo podkreśla, że zostaną oni przyjęci na zasadach
humanitarnych i otrzymają specjalne wizy. Oświadczenie MSZ nie zawiera nazwisk więźniów.

Ministerstwo Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych Portugalii oznajmiło w piątek, że kraj ten przyjmie dwóch Syryjczyków osadzonych w amerykańskim więzieniu Guantanamo. W swoim oświadczeniu opublikowanym na stronach internetowych ministerstwo podkreśla, że zostaną oni przyjęci na zasadach humanitarnych i otrzymają specjalne wizy. Oświadczenie MSZ nie zawiera nazwisk więźniów.

Portugalia jest trzecim krajem UE po Francji i Irlandii, który jednoznacznie zadeklarował gotowość przyjęcia osadzonych w Guantanamo.

Zamknięcie więzienia dla podejrzanych o terroryzm w Guantanamo jest "krokiem milowym w kierunku odnowienia relacji transatlantyckich i zwycięstwem tych, którzy zachęcają do poszanowania praw człowieka w ramach walki z terroryzmem" - głosi oświadczenie portugalskiego MSZ.

W grudniu 2008 roku Portugalia była pierwszym krajem unijnym wzywającym państwa członkowskie UE do przyjęcia więźniów Guantanamo; wciąż przebywa tam ok. 230 osób.

Minister spraw zagranicznych Luis Amado uważa, że Unia Europejska powinna pomóc prezydentowi USA Barackowi Obamie rozwiązać problem więzienia, które ma zostać zamknięte w przyszłym roku.

UE, która długo debatowała na temat Guantanamo, w czerwcu oświadczyła, iż potencjalne przyjęcie więźniów pozostawia indywidualnym decyzjom poszczególnych krajów członkowskich. (PAP)

ter/ ap/

4538695

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)