Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
26.11.2012 13:31

Portugalia: Hotelarze i restauratorzy skarżą rząd za dyskryminację branży

Właściciele portugalskich hoteli i restauracji zaskarżą do sądu rząd za dyskryminację branży. Chodzi o wprowadzenie od przyszłego roku obowiązkowych faktur, na podstawie których konsumenci będą mieć prawo do 5-proc. zwrotu podatku.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Właściciele portugalskich hoteli i restauracji zaskarżą do sądu rząd za dyskryminację branży. Chodzi o wprowadzenie od przyszłego roku obowiązkowych faktur, na podstawie których konsumenci będą mieć prawo do 5-proc. zwrotu podatku. *

Pozew w imieniu sektora skieruje Portugalskie Stowarzyszenie Hotelarzy i Właścicieli Restauracji (AHRESP).

Jak poinformował Jose Manuel Esteves, prezes AHRESP, najpóźniej do grudnia br. wpłynie do sądu w Lizbonie pozew ws. dyskryminacji środowiska hotelarzy i restauratorów.

W Portugalii zakłady gastronomiczne będą od stycznia przyszłego roku zobowiązane do wystawiania faktur przy każdej transakcji. Na ich podstawie konsumenci będą mieć prawo do 5-proc. zwrotu podatku od towarów i usług.

"Zdecydowaliśmy się wnieść sprawę do sądu w związku z dyskryminacją naszego środowiska. Sprzeciwiamy się nakładaniu na naszych przedsiębiorców kolejnych zobowiązań, przy jednoczesnym faworyzowaniu klientów zwolnieniami podatkowymi. Protestujemy też w związku ze złamaniem zasady równości, gdyż nie wszyscy przedsiębiorcy zostaną objęci nowym przepisem" - dodał Esteves.

Obowiązek wystawiania faktur będą mieć też właściciele salonów piękności, zakładów fryzjerskich i warsztatów samochodowych.

Według władz AHRESP przejawem dyskryminacji firm gastronomicznych jest też podwyższona o 10 proc. od stycznia br. stawka podatku na usługi gastronomiczne. Wynosi ona aktualnie 23 proc.

Esteves zapowiedział, że portugalscy hotelarze i restauratorzy, poza wytoczeniem procesu sądowego rządowi, zamierzają też rozpocząć akcję informacyjną wśród klientów.

"W naszym sektorze przyjęło się podawanie w jadłospisach ostatecznych wartości dań. Wezwaliśmy jednak nasze środowisko do podawania w menu obu wartości, zarówno z podatkiem, jak i bez niego. W ten sposób konsument będzie mógł zdać sobie sprawę jak bardzo okradany jest przez państwo" - dodał szef AHRESP.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ amac/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz