Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Portugalia: Interwencja policji przeciwko strajkującym pocztowcom

0
Podziel się

Portugalska policja interweniowała w piątek rano w lizbońskiej centrali
dystrybucji poczty, gdzie strajkujący pracownicy przy współudziale liderów związków zawodowych i
parlamentarzystów próbowali zablokować wyjazd pojazdów rozwożących przesyłki.

bEpNPvgB

Portugalska policja interweniowała w piątek rano w lizbońskiej centrali dystrybucji poczty, gdzie strajkujący pracownicy przy współudziale liderów związków zawodowych i parlamentarzystów próbowali zablokować wyjazd pojazdów rozwożących przesyłki.

Głównym powodem protestu pocztowców są żądania poprawy warunków pracy i odstąpienia rządu od zapowiedzianej na grudzień br. prywatyzacji 70 proc. udziałów poczty w Portugalii. Strajkujący obawiają się, że efektem sprzedaży Correios de Portugal (CTT) będą zwolnienia i redukcje zarobków.

Według informacji Związku Zawodowego Pracowników Poczty i Telekomunikacji (SNTCT) w 24-godzinnym proteście biorą udział pracownicy poczty na terenie całego kraju. "W piątkowym strajku uczestniczy około 85 proc. pracowników" - powiedział sekretarz generalny SNTCT Vitor Narciso.

bEpNPvgD

W większości oddziałów portugalskiej poczty protest ma spokojny przebieg. Wyjątkiem jest stolica, gdzie nad ranem pracownicy centrali dystrybucyjnej wraz z liderami związków zawodowych i kilkoma parlamentarzystami opozycyjnej Portugalskiej Partii Komunistycznej oraz Bloku Lewicy zatarasowali drogę ciężarówkom rozwożącym przesyłki. Wezwane oddziały policji przerwały blokadę, używając siły. Doszło do szarpaniny z protestującymi.

"Funkcjonariusze policji byli brutalni wobec uczestników pikiety. Potraktowali nas w bardzo agresywny sposób" - powiedział uczestniczący w proteście szef największej lewicowej centrali związkowej CGTP Armenio Carlos.

W piątek po południu protestujący pocztowcy wyruszą w marszu z centrum miasta pod budynek ministerstwa finansów, gdzie liczą na rozmowy z władzami resortu na temat możliwości odstąpienia rządu od prywatyzacji Correios de Portugal. Wieczorem spodziewana jest także pikieta pod parlamentem, do którego mają zostać przyniesione przez manifestantów tysiące pocztówek.

Sprzedaż CTT ma być jedną z największych prywatyzacji w Portugalii w ostatnich latach. Zainteresowanie nabyciem udziałów poczty przekroczyło już sześciokrotnie dostępną ofertę. Według oceny portugalskich mediów transakcja ta może przynieść budżetowi państwa ponad 600 mln euro.

bEpNPvgJ

Prywatyzacja poczty była jednym z warunków porozumienia, jakie Portugalia zawarła w maju 2011 r. z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską. Na jego podstawie otrzymała pożyczkę w wysokości 78 mld euro, sama zaś zobowiązała się do ustabilizowania swoich finansów publicznych.

Po prywatyzacji CTT Portugalia stanie się szóstym krajem UE, w którym udziały w państwowej poczcie posiada prywatny kapitał. Dotychczas część akcji swoich spółek pocztowych sprzedały: Niemcy, Austria, Belgia, Wielka Brytania oraz Rumunia.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ az/ kar/

bEpNPvhe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)