Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Portugalia: Mierzą plażowiczów, by pomóc branży odzieżowej

0
Podziel się

Pracownicy Centrum Technologicznego Portugalskiego Przemysłu Tekstylnego
rozpoczęli na plażach Portugalii akcję mierzenia urlopowiczów. Jej celem jest pomoc firmom branży
odzieżowej w stworzeniu średniej miary ubrań dla typowego mieszkańca tego kraju.

bEpWduad

Pracownicy Centrum Technologicznego Portugalskiego Przemysłu Tekstylnego rozpoczęli na plażach Portugalii akcję mierzenia urlopowiczów. Jej celem jest pomoc firmom branży odzieżowej w stworzeniu średniej miary ubrań dla typowego mieszkańca tego kraju.

Jak poinformował dyrektor generalny Portugalskiego Stowarzyszenia Odzieżowego Paulo Vaz, do końca sierpnia zebrane zostaną wymiary 2000 mieszkańców Portugalii. Rozmiary ciała zostaną pobrane gromadzącym dane antropometryczne skanerem 3D od 1000 kobiet oraz 1000 mężczyzn.

"Portugalski przemysł odzieżowy ma bardzo dobry design i wysoki poziom technologiczny. Problemem jest jednak częste niedostosowanie rozmiarów ubrań do wymiarów ciała przeciętnego Portugalczyka. Takich badań naukowych nigdy dotychczas u nas nie przeprowadzono" - wyjaśnił Vaz.

bEpWduaf

Zdaniem szefa Portugalskiego Stowarzyszenia Odzieżowego wysłanie urzędników na plaże jest najłatwiejszym i najbardziej ekonomicznym sposobem pobrania wymiarów ciała mieszkańców tego iberyjskiego kraju.

"Plażowicze są z reguły zrelaksowani podczas urlopów, więc chętnie zgadzają się na pobranie miary. Poza tym plaża to dobry teren do realizacji tego typu badań z uwagi, że znajduje się na niej duża liczba półnagich osób" - powiedział.

Według władz stowarzyszenia zdecydowana większość portugalskich firm odzieżowych produkuje obecnie ubrania na bazie międzynarodowych wzorców, adaptowanych następnie na potrzeby krajowego rynku.

"Brak naukowych danych o rozmiarach przeciętnego Portugalczyka prowadził przez lata do tworzenia ubrań +na oko+, co przejawiało się licznymi zwrotami towarów ze sklepów odzieżowych oraz skargami klientów, którzy nie mogli znaleźć ubrań odpowiadających ich rozmiarom ciała. Mamy nadzieję, że po wakacjach się to zmieni" - dodał dyrektor generalny Portugalskiego Stowarzyszenia Odzieżowego.

bEpWdual

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ klm/ ro/

bEpWduaG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)