Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia przyjmie dwóch lub trzech więźniów z Guantanamo

0
Podziel się:

Portugalia przyjmie dwóch lub trzech więźniów z więzienia dla
podejrzanych o terroryzm w amerykańskiej bazie wojskowej Guantanamo na Kubie - zadeklarował w
sobotę portugalski minister spraw zagranicznych Luis Amado.

Portugalia przyjmie dwóch lub trzech więźniów z więzienia dla podejrzanych o terroryzm w amerykańskiej bazie wojskowej Guantanamo na Kubie - zadeklarował w sobotę portugalski minister spraw zagranicznych Luis Amado.

Szef portugalskiego MSZ spotkał się w piątek w tej sprawie ze specjalnym wysłannikiem rządu USA ds. dalszych losów więźniów Guantanamo Danielem Friedem.

Amado podkreślił, że w nadchodzącym tygodniu MSW w Lizbonie określi, jakich więźniów Portugalia jest skłonna przyjąć.

Amerykański Prezydent Barack Obama nakazał likwidację więzienia w Guantanamo do stycznia przyszłego roku. Do tego czasu Waszyngton musi jednak zdecydować, co zrobić z osadzonymi tam ponad 230 więźniami. Kilkudziesięciu z nich stanie przed amerykańskimi sądami cywilnymi, reszta zaś zostanie uwolniona. Kongres nie zgadza się jednak, aby tą ostatnią grupę przesiedlić do USA.

W ub. tygodniu administracja USA zawarła wstępne porozumienie z Unią Europejską, w którym Bruksela zadeklarowała pomoc w rozwiązaniu problemu Guantanamo, jednak nie zaciągnęła konkretnych zobowiązań. Sprawa każdego więźnia ma być rozpatrywana indywidualnie.

Kilkunastu zatrzymanych zgodziły się przyjąć takie kraje jak Czad, Irak, Bermudy, Arabia Saudyjska i Palau. W Europie gotowość przyjęcia aresztantów z Guantanamo wyraziły rónież Włochy i Hiszpania.(PAP)

gsi/

4279780 4279940 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)