Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia: Rząd: wzrost gospodarczy po 2013 r. na poziomie 2 proc.

0
Podziel się:

#
Informacja o podatku dla osób najlepiej zarabiających
#

# Informacja o podatku dla osób najlepiej zarabiających #

31.08. Lizbona (PAP) - Portugalski rząd zaprezentował w środę po południu strategię gospodarczą i budżetową na najbliższe trzy lata, dzięki której od roku 2013 wzrost produktu krajowego brutto ma wynosić średnio 2 proc. rocznie.

Dokument, zaprezentowany przez ministra finansów Vitora Gaspara, został zatwierdzony we wtorek podczas posiedzenia Rady Ministrów.

Zgodnie z przewidywaniami rządu Pedra Passosa Coelho w przyszłym roku bezrobocie wzrośnie z obecnego poziomu 12 proc. do 13,2 proc. "Będzie to najwyższy wskaźnik bezrobocia w naszym kraju. W kolejnych latach jego poziom będzie malał, aby w 2015 r. osiągnąć 12,6 proc." - zapewnił szef portugalskiego resortu finansów.

W 2013 r. rząd spodziewa się poprawy stanu portugalskiej gospodarki. "Liczymy na wzrost gospodarczy w wysokości 1,2 proc. PKB. W latach 2013-2015 spodziewamy się tendencji wzrostowej na średnim poziomie 2 proc." - powiedział Gaspar.

Z przewidywań centroprawicowego rządu Passosa Coelho wynika, że w 2013 r. dług publiczny Portugalii osiągnie najwyższy wskaźnik - 106,8 proc. PKB. Rok później ma się on obniżyć do poziomu 105 proc. PKB.

Dotychczas Vitor Gaspar nie potwierdził doniesień portugalskiej prasy, jakoby rząd planował zwolnić 40 tys. pracowników administracji publicznej do 2014 r.

W porozumieniu zawartym w maju br. z UE i MFW Portugalia zobowiązała się do obniżenia do końca tego roku swojego deficytu budżetowego z 8,9 proc. do 5,9 proc. W 2012 r. ma on wynieść 4,5 proc, a rok później 3 proc.

Według ministra finansów, w celu ratowania finansów publicznych portugalski rząd opodatkuje obywateli zarabiających ponad 153 tys. euro stawką 2,5 proc., a firmy z rocznymi zyskami powyżej 1,5 mln euro 3-procentowym podatkiem od osób prawnych.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ dmi/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)