Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia: Socrates: Tekst Traktatu Reformującego zostanie zaaprobowany w październiku

0
Podziel się:

Tekst nowego traktatu UE - tzw. Traktatu
Reformującego - zostanie przedstawiony do aprobaty państw
członkowskich na szczycie unijnym w październiku obecnego roku w
Lizbonie - poinformował w sobotę w Brukseli premier Portugalii
Jose Socrates.

Tekst nowego traktatu UE - tzw. Traktatu Reformującego - zostanie przedstawiony do aprobaty państw członkowskich na szczycie unijnym w październiku obecnego roku w Lizbonie - poinformował w sobotę w Brukseli premier Portugalii Jose Socrates.

Portugalia w dniu 1 lipca przejmuje od Niemiec na pół roku przewodnictwo w Unii Europejskiej.

Szef portugalskiego rządu zapowiedział również, że prace unijnej Konferencji Międzyrządowej (IGC) rozpoczną się nie później niż 23 lipca br.

Zgodnie z postanowieniem obecnego szczytu UE w Brukseli, Traktat Reformujący ma zostać przyjęty przez Konferencję Międzyrządową do końca tego roku; zastąpi odrzuconą przez Francję i Holandię eurokonstytucję.

"Będziemy dążyć do przyśpieszenia całego procesu" - oświadczył portugalski premier, zapowiadając powołanie w Brukseli w ramach IGC dwu odrębnych grup roboczych, w skład których weszliby przedstawiciele wszystkich 27 państw UE i głównych unijnych instytucji. Ich działania zostałyby "uwierzytelnione" na nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE w dniach 8-9 września na spotkaniu w Viana do Castelo. Następnie ostateczny tekst zostałby "zaaprobowany" przez uczestników nieformalnego szczytu UE w Lizbonie 18-19 października - podał Socrates.

Z uznaniem mówiąc o dyplomacji niemieckiej na zakończonym w sobotę nad ranem szczycie, premier Portugalii ocenił, iż "Europie potrzebny był kompromis" a osiągnięte porozumienie "pozwoli przejść od refleksji do konkretnych działań". (PAP)

hb/ ls/

1523

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)