Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia: Sondaż przedwyborczy: umacnia się pozycja socjalistów

0
Podziel się:

Rządzący w Portugalii socjaliści umocnili swą pozycję przed
wyznaczonymi na 27 września wyborami parlamentarnymi kosztem mniejszych ugrupowań lewicowych i
opozycyjnych socjaldemokratów - wynika z opublikowanych w poniedziałek rezultatów sondażu.

Rządzący w Portugalii socjaliści umocnili swą pozycję przed wyznaczonymi na 27 września wyborami parlamentarnymi kosztem mniejszych ugrupowań lewicowych i opozycyjnych socjaldemokratów - wynika z opublikowanych w poniedziałek rezultatów sondażu.

W ankiecie, przeprowadzonej na zlecenie dziennika "Correio de Manha", gotowość głosowania na socjalistów zadeklarowało 34,5 proc. respondentów, podczas gdy w lipcu było to tylko 30,5 proc. W tym samym czasie poparcie elektoratu dla socjaldemokratów zmniejszyło się z 30,3 proc. do 28,9 proc.

Tym niemniej obecny wynik sondażowy nie zapewnia socjalistom odtworzenia ich bezwzględnej większości w parlamencie, którą uzyskali dzięki zdobyciu w wyborach w 2005 roku 45 proc. głosów.

Poparcie dla będącego potencjalnym partnerem koalicyjnym socjalistów Bloku Lewicy spadło z 13,3 proc. do 10,4 proc., a dla komunistów z 9,5 proc, do 7,8 proc. Zyskało natomiast rządzące niegdyś wspólnie z socjaldemokratami prawicowe Centrum Demokratyczno-Społeczne - Partia Ludowa (CDS-PP), na które chce obecnie głosować 8,1 proc. elektoratu w porównaniu z 6,1 proc. w lipcu. 6 proc. respondentów nie jest jeszcze zdecydowanych, jakie ugrupowanie poprze w wyborach.

Najnowszy portugalski sondaż przeprowadzono w dniach od 1 do 4 września wśród 750 osób. Margines błędu wynosi 3,58 punktu procentowego. (PAP)

dmi/ ap/

4698519

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)