Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Portugalia: W więzieniu dla kobiet ruszyła produkcja mebli z odpadów

0
Podziel się

Grupa kilkunastu kobiet odbywających karę w więzieniu w Matosinhos koło
Porto uruchomiła produkcję mebli. Rękodzieła niewielkich rozmiarów powstają na bazie więziennych
odpadków.

bEpPPngB

Grupa kilkunastu kobiet odbywających karę w więzieniu w Matosinhos koło Porto uruchomiła produkcję mebli. Rękodzieła niewielkich rozmiarów powstają na bazie więziennych odpadków.

Niecodzienna produkcja rozpoczęła się w więzieniu Santa Cruz do Bispo w Matosinhos, w aglomeracji Porto. Osadzone tam kobiety wytwarzają niewielkich rozmiarów meble, m.in. stołki, stoliki, a także podstawki pod kwiaty i lampki nocne.

Surowce do produkcji mebli stanowią śmieci wyrzucane przez same osadzone, głównie papier, karton, plastik oraz odzież. Pomocą w ich segregacji służy firma Lipor oczyszczająca miasta w aglomeracji Porto. To ona odbiera śmieci z więzienia w Matosinhos.

bEpPPngD

Jak poinformowała Rita Rebelo ze spółki Lipor, jakość odpadów i ich przydatność do produkcji oceniają same więźniarki. Łącznie regularnym wyrobem mebli w Santa Cruz do Bispo zajmuje się 12 kobiet.

Rzadkie rękodzieło wytwarzane przez osadzone trafiło już do jednego z największych centrów handlowych północnej Portugalii, Dolce Vita w Porto. Jego właściciele zorganizowali też specjalną ekspozycję więziennych wyrobów. Ma ona korespondować z trwającym od 16 do 24 listopada Europejskim Tygodniem Redukcji Odpadów.

"Inicjatywa wyrobu mebli ze śmieci została zapoczątkowana przed tegorocznymi wakacjami. Kobiety osadzone w więzieniu Santa Cruz do Bispo z dużym entuzjazmem przyjęły pomysł podsunięty im przez Stowarzyszenie Wolontariuszy Lipor +Semente+" - powiedziała Rita Rebelo.

Powstałe w 2006 r. stowarzyszenie dotychczas prowadziło pracę społeczną wśród najuboższych mieszkańców aglomeracji Porto. Z czasem rozpoczęło akcje pomocowe w więzieniu w Matosinhos, dostarczając m.in. bożonarodzeniowe prezenty dla dzieci osadzonych kobiet.

bEpPPngJ

"Umożliwienie produkcji mebli to tylko jedna z form wspierania kobiet odsiadujących karę w więzieniu. Mamy nadzieję, że umiejętności te będą im pomocne po powrocie do normalnego życia" - dodała Rebelo.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ klm/ mc/

bEpPPnhe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)