Notowania

portugalia
18.05.2010 07:54

Portugalia zezwoli na małżeństwa homoseksualne

Po podpisaniu ustawy, będzie to szósty kraj europejski, uznający takie małżeństwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Brazil2/iStockphoto)

Prezydent Portugalii Anibal Cavaco Silva postanowił podpisać ustawę, zezwalającą na małżeństwa osób tej samej płci. Portugalski parlament uchwalił tę ustawę w styczniu, a Trybunał Konstytucyjny potwierdził jej legalność w kwietniu.

Decyzja prezydenta oznacza, że Portugalia będzie szóstym krajem europejskim, zezwalającym na małżeństwa homoseksualne. Obecnie można je zawrzeć w:

* Belgii,
* Holandii,
* Hiszpanii,
* Szwecji.
* Norwegii.

Nowa ustawa, uchwalona z inicjatywy socjalistycznego rządu, usuwa z dotychczasowego prawa przepis mówiący, że małżeństwo może być zawarte przez osoby różnych płci.

Homoseksualizm był do 1982 roku w Portugalii przestępstwem. W 2001 roku wprowadzono przepisy zezwalające na zawieranie _ związków cywilnych _ przez osoby tej samej płci dające im pewne prawa związane z kwestiami podatkowymi i własnościowymi. Przepisy te nie dopuszczały jednak przyjmowania nazwiska partnera, czy dziedziczenia jego majątku.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Iwiński: Geje powinni dziedziczyć, ale nie adoptować dzieci ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/iwinski;geje;powinni;dziedziczyc;ale;nie;adoptowac;dzieci,191,0,594623.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: portugalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz