Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalscy socjaliści rosną w siłę przed wyborami

0
Podziel się:

W wyborach 27 września rządząca partia José Sócratesa może liczyć na 34,5 procent głosów.

Portugalscy socjaliści rosną w siłę przed wyborami
(Antonio Cruz/agenciabrasil.gov.br)

Rządzący w Portugalii socjaliści premiera José Sócratesa umocnili swą pozycję przed wyznaczonymi na 27 września wyborami parlamentarnymi kosztem mniejszych ugrupowań lewicowych i opozycyjnych socjaldemokratów - wynika z opublikowanych w poniedziałek rezultatów sondażu.

W ankiecie, przeprowadzonej na zlecenie dziennika _ Correio de Manha _, gotowość głosowania na socjalistów zadeklarowało 34,5 proc. respondentów, podczas gdy w lipcu było to tylko 30,5 proc. W tym samym czasie poparcie elektoratu dla socjaldemokratów zmniejszyło się z 30,3 proc. do 28,9 proc.

Tym niemniej obecny wynik sondażowy nie zapewnia socjalistom odtworzenia ich bezwzględnej większości w parlamencie, którą uzyskali dzięki zdobyciu w wyborach w 2005 roku 45 proc. głosów.

Poparcie dla będącego potencjalnym partnerem koalicyjnym socjalistów Bloku Lewicy spadło z 13,3 proc. do 10,4 proc., a dla komunistów z 9,5 proc, do 7,8 proc. Zyskało natomiast rządzące niegdyś wspólnie z socjaldemokratami prawicowe Centrum Demokratyczno-Społeczne - Partia Ludowa (CDS-PP), na które chce obecnie głosować 8,1 proc. elektoratu w porównaniu z 6,1 proc. w lipcu. 6 proc. respondentów nie jest jeszcze zdecydowanych, jakie ugrupowanie poprze w wyborach.

Sondaż przeprowadzono w dniach od 1 do 4 września wśród 750 osób.
Margines błędu wynosi 3,58 punktu procentowego.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)