Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poseł Wojnarowski przesłuchany przez prokuraturę ws. wyborów w PO

0
Podziel się

Poseł PO Norbert Wojnarowski oraz działacz tej partii Edward Klimek zostali
w środę przesłuchani w Prokuraturze Okręgowej w Legnicy w sprawie doniesienia o nieprawidłowościach
podczas wyborów władz dolnośląskiej Platformy. Prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające w tej
sprawie.

bEqHiJtx

Poseł PO Norbert Wojnarowski oraz działacz tej partii Edward Klimek zostali w środę przesłuchani w Prokuraturze Okręgowej w Legnicy w sprawie doniesienia o nieprawidłowościach podczas wyborów władz dolnośląskiej Platformy. Prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające w tej sprawie.

Jak powiedział PAP Arkadiusz Kulik z Prokuratury Okręgowej w Legnicy, w przyszłym tygodniu powinien zakończyć się etap postępowania, w którym wyjaśnienia składają osoby związane ze sprawą. "Wówczas prokurator prowadzący postępowanie sprawdzające, po analizie zgromadzonego materiału, podejmie ewentualną decyzję o wszczęciu dochodzenia w tej sprawie" - mówił prokurator.

Wcześniej w legnickiej prokuraturze został przesłuchany m.in. europoseł PO Piotr Borys, który złożył doniesienie do legnickiej prokuratury w sprawie nieprawidłowości podczas wyborów władz dolnośląskiej Platformy. W prokuraturze stawił się również działacz PO Paweł Frost.

bEqHiJtz

Borys, który jest szefem lubińskich struktur PO, zwrócił się do prokuratury po tym, gdy ujawnione zostały nagrania rozmów kilku dolnośląskich działaczy PO prowadzonych przed wyborami władz regionu. "Newsweek" ujawnił nagranie, z którego wynika, że poseł Wojnarowski, stronnik europosła Jacka Protasiewicza, obiecuje jednemu z delegatów na zjazd dolnośląskiej PO Edwardowi Klimce załatwienie stanowiska w KGHM. W zamian chce oddania głosu na Protasiewicza, który o funkcję szefa dolnośląskiego regionu Platformy rywalizował z Grzegorzem Schetyną.

Później "Newsweek" poinformował, że dotarł do oświadczenia Klimki, w którym działacz PO twierdził, że Wojnarowski poprosił o rozmowę z nim, i że po godzinie od spotkania z posłem zadzwonił do niego jeden z wiceprezesów KGHM. Klimka ocenił, że samo spotkanie miało na celu zaproponowanie mu pracy, ale "z sugestią odpowiedniego głosowania". Jak podkreślił, wcześniej przez rok Wojnarowski nie kontaktował się z nim w ogóle.

Tygodnik opublikował następnie kolejne nagranie, tym razem film. Według informacji tygodnika poseł Jaros i radny z Polkowic Tomasz Borkowski mieli namawiać delegata do głosowania na Protasiewicza, a w zamian sugerować, że działacz mógłby trafić do rady nadzorczej jednej z państwowych spółek. Według "Newsweeka" delegatem, którego namawiano do poparcia Protasiewicza, jest Paweł Frost, szef koła PO w Legnicy i tamtejszy radny, z zawodu tłumacz przysięgły, zwolennik Grzegorza Schetyny.

Legnicka prokuratora prowadzi łączne postępowanie sprawdzające, o którym zdecydowano zarówno po doniesieniach medialnych, jak i zawiadomieniu złożonym osobiście przez Borysa. Śledczy mają czas do 30 listopada na decyzję, czy zostanie wszczęte dochodzenie w tej sprawie.

bEqHiJtF

"Postępowanie sprawdzające toczy się w związku z artykułem 230 paragraf 1 Kodeksu karnego, czyli chodzi o ustalenie, czy mogło dojść do obietnicy korzyści majątkowych lub osobistych w zamian za odpowiednie głosowanie podczas wyborów" - wyjaśniła wcześniej rzeczniczka legnickiej prokuratury Lilianna Łukasiewicz.

W konsekwencji upublicznienia nagrań Zarząd Krajowy PO zdecydował, że nie będzie powtórnych wyborów władz PO na Dolnym Śląsku; jednomyślnie zawiesił też na trzy miesiące w prawach członków partii zarówno osoby, które nagrały rozmowy ujawnione przez "Newsweek", jak i te, które zostały nagrane. (PAP)

pdo/ mok/ jra/

bEqHiJua
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)