Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poselski rekonesans na wschodniej granicy UE

0
Podziel się:

Potrzeba modernizacji i rozbudowy już
istniejących polsko-ukraińskich przejść granicznych oraz budowa
nowych to - według posłów sejmowej Komisji Administracji i Spraw
Wewnętrznych - najważniejsze zadania na najbliższy okres w
dziedzinie funkcjonowania wschodniej granicy Unii Europejskiej.

Potrzeba modernizacji i rozbudowy już istniejących polsko-ukraińskich przejść granicznych oraz budowa nowych to - według posłów sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych - najważniejsze zadania na najbliższy okres w dziedzinie funkcjonowania wschodniej granicy Unii Europejskiej.

W piątek zakończył się dwudniowy rekonesans posłów i przedstawicieli rządu na Podkarpaciu.

Uczestniczący w podsumowującym posiedzeniu wicepremier i minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn poinformował, że kończy się już wymiana not dyplomatycznych w sprawie budowy dwóch przejść: Budomierz-Hruszew (w woj. podkarpackim) oraz Dołhobyczów- Uhrynow (w woj. lubelskim).

Dodał, że strona polska będzie także podejmować z Ukrainą intensywny dialog, by przyspieszyć również budowę przejścia Malhowice-Niżankowice (k. Przemyśla).

W trakcie podsumowującego posiedzenia podkreślono, że w pierwszej kolejności należy rozbudowywać już funkcjonujące przejścia polsko- ukraińskie, leżące na wschodniej granicy UE, usprawniając stale zwiększający się tam ruch, wynikający m.in. z coraz lepszej współpracy transgranicznej między Polską i Ukrainą. Jednym z najważniejszych zadań jest m.in. modernizacja przez lata niedoinwestowanego przejścia drogowego w Medyce.

Jednym z podstawowych warunków, które w znacznym stopniu mają przyczynić się do poprawy funkcjonowania przejść, jest wprowadzanie wspólnych polsko-ukraińskich odpraw granicznych. Zwracano też uwagę na konieczność uruchamiania na przejściach punktów fitosanitarnych.

Z postulatami i wnioskami strony polskiej, przedstawionymi podczas posiedzenia, w pełni zgodził się i poparł je ambasador Ukrainy w RP Aleksander Mocyk, wyrażając wolę ścisłej współpracy w realizacji tych zadań.

"Posłowie w istotny sposób wzbogacili starania rządu i wojewody o swoje przemyślenia" - powiedział PAP wicepremier Dorn. "Niemniej budowa nowych przejść między Polską i Ukrainą to efekt nie tyle posiedzenia komisji, ale generalnej zmiany w stosunkach polsko- ukraińskich, jaka nastąpiła po +pomarańczowej rewolucji+. Także wspólne odprawy przestaną funkcjonować w sferze deklaracji i zapowiedzi i zaczną się w obliczalnym czasie realizować. Chciałbym, aby to nastąpiło jak najszybciej" - podkreślił.

Przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Marek Kuchciński zapowiedział w rozmowie z PAP, że problemy modernizacji już istniejących przejść oraz budowa nowych będą również przedmiotem wspólnych starań odpowiednich komisji parlamentarnych Polski i Ukrainy. "Istnieje duża szansa, by w ciągu 2-3 miesięcy obie komisje spotkały się z przedstawicielami rządów i omówiły te sprawy" - zaznaczył.(PAP)

msz/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)